ლარი კვლავაც მყარი ვალუტა იქნება, : გვაიმედებს საქართველოში საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მუდმივი წარმომადგენელი ჯან-ეი ვანგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 მარტი. - N44 (2157). - 2 გვ.[MFN: 16856]
პერსონალია:ვანგი ჯან-ეი (საქართველოში საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მუდმივი წარმომადგენელი).
საქართველო და საგარეოპოლიტიკური ორიენტაციის პრობლემა : ისტორიულ-პოლიტიკური მსე / გურული ვახტანგ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 მარტი. - N44 (2157). - 3 გვ.[MFN: 16857]
ტრაგედია გალის რაიონში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 მარტი. - N44 (2157). - 3 გვ.[MFN: 16858]
პერსონალია:ჰუსეინი (გაეროს სამხედრო დამკვირვებელი, ბანგლადეშელი მეთვალყურე, პოლკოვნიკი); გაბორი ფარგო (გაეროს სამხედრო დამკვირვებელი); რიგვავა ქეთევან (თარჯიმანი).
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 მარტი. - N44 (2157). - 3 გვ.[MFN: 16861]
ანოტაცია: 1996 წლის 9 მარტს აფხაზეთის, საქართველო, გალის რაიონის სოფელ პირველ გალთან ტანკსაწინააღმდეგო ნაღმზე აფეთქდა გაეროს სამხედრო მეთვალყურის ავტომანქანა, რის შედეგად დაიღუპა გაეროს მეთვალყურე და მძიმედ დაიჭრა ავტომანქანაში მყოფი რამდენიმე პირი, მათ შორის, ქართველი თარჯიმანი ქალი
სვანეთის პრობლემები საქვეყნო საზრუნავია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 მარტი. - N44 (2157). - 3 გვ.[MFN: 16862]
პერსონალია:სარალიძე ბორის (საავტომობილო გზების კონცერნ "საქავტოგზის" თავმჯდომარე); შევარდნაძე ე.; გაზდელიანი თენგიზ (საქართველოს სოციალური დაცვის, შრომის და დასაქმების მინისტრი); ინჯია ფრიდონ (კავშირგაბმულობის და ფოსტის მინისტრი); ჩხობაძე ნინო (გარემოს დაცვის მინისტრი); ბურჯანაძე ანზორ (პურპროდუქტების დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ჯაფარიზე გივი (ტყის დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ჯეირანაშვილი ნიაზ (პრეზიდენტის რეგიონალური მართვის სამსახურის რაჭა-ლეჩხუმის-ქვემო სვანეთის მხარის კოორდინატორი).