ტრადიციული მეგობრობის ახალი ფურცლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 მარტი. - N44 (2157). - 1 გვ.[MFN: 16853]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ალიევი ჰეიდარ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი); ხან ხოისკი ფათალი (აზერბაიჯანის პირველი პრემიერ მინისტრი და აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  საავიაციო გაერთიანება, ბიუსტის გახსნის ცერემონია, უნივერსიტეტი, საპატიო დოქტორის წოდება, ოპერისა და ბალეტის თეატრი, კრწანისის რეზიდენცია.
დაუნდობელი ბრძოლა - დამნაშავეობას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 მარტი. - N44 (2157). - 2 გვ.[MFN: 16854]
თემატიკა:  8.3.1.2; 12.3.2.11.
საკვანძო სიტყვები:  სამცხე-ჯავახეთი, გამოძიება, კორუფცია, მექრთამეობა, სახელმწიფო ქონების დატაცება.
1. ახალ სახელმწიფოს - ახალი ტიპის სახელმწიფო დაცვის სამსახური // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 მარტი. - N44 (2157). - 2 გვ.[MFN: 16855]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ქუთათელაძე ვახტანგ (სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის უფროსი, გენერალ მაიორი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 12.3.2.1/3.
საკვანძო სიტყვები:  კანონი, უფროსად დანიშვნა, წოდების მინიჭება.
1. მაჭარაშვილი, შოთა
ლარი კვლავაც მყარი ვალუტა იქნება, : გვაიმედებს საქართველოში საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მუდმივი წარმომადგენელი ჯან-ეი ვანგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 მარტი. - N44 (2157). - 2 გვ.[MFN: 16856]
პერსონალია:  ვანგი ჯან-ეი (საქართველოში საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მუდმივი წარმომადგენელი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 12.3.2.1.
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო სავალუტო ფონდი, კრედიტი, საბაზრო ეკონომიკა.
1. სილაგაძე, აპოლონ
საქართველო და საგარეოპოლიტიკური ორიენტაციის პრობლემა : ისტორიულ-პოლიტიკური მსე / გურული ვახტანგ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 მარტი. - N44 (2157). - 3 გვ.[MFN: 16857]
თემატიკა:  5.3.2.9.6.
საკვანძო სიტყვები:  1917 წ. სახელმწიფო გადატრიალება, რუსეთის პრობლემის მოხსნა, 1918 წლის სამოქალაქო ომი, დამოუკიდებლობის აღდგენა, რუსეთ-საქართველოს ხელშეკრულება, საგარეო პოლიტიკა.
1. ტრაგედია გალის რაიონში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 მარტი. - N44 (2157). - 3 გვ.[MFN: 16858]
პერსონალია:  ჰუსეინი (გაეროს სამხედრო დამკვირვებელი, ბანგლადეშელი მეთვალყურე, პოლკოვნიკი); გაბორი ფარგო (გაეროს სამხედრო დამკვირვებელი); რიგვავა ქეთევან (თარჯიმანი).
საკვანძო სიტყვები:  ტერორისტული აქტი.
1. აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 მარტი. - N44 (2157). - 3 გვ.[MFN: 16859]
საკვანძო სიტყვები:  ტერორისტული აქტი, სეპარატისტული რეჟიმი, პროვოკაცია.
1. აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს პრესსამსახური
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს სესია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 მარტი. - N44 (2157). - 3 გვ.[MFN: 16860]
პერსონალია:  ნადარეიშვილი თამაზ (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  8.3.1.2.
საკვანძო სიტყვები:  ლტოლვილთა დაბრუნება, ტერიტორიის აღდგენა, ბიუჯეტი.
1. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 მარტი. - N44 (2157). - 3 გვ.[MFN: 16861]
ანოტაცია:  1996 წლის 9 მარტს აფხაზეთის, საქართველო, გალის რაიონის სოფელ პირველ გალთან ტანკსაწინააღმდეგო ნაღმზე აფეთქდა გაეროს სამხედრო მეთვალყურის ავტომანქანა, რის შედეგად დაიღუპა გაეროს მეთვალყურე და მძიმედ დაიჭრა ავტომანქანაში მყოფი რამდენიმე პირი, მათ შორის, ქართველი თარჯიმანი ქალი
1. ალექსიშვილი, ალექსანდრე
სვანეთის პრობლემები საქვეყნო საზრუნავია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 12 მარტი. - N44 (2157). - 3 გვ.[MFN: 16862]
პერსონალია:  სარალიძე ბორის (საავტომობილო გზების კონცერნ "საქავტოგზის" თავმჯდომარე); შევარდნაძე ე.; გაზდელიანი თენგიზ (საქართველოს სოციალური დაცვის, შრომის და დასაქმების მინისტრი); ინჯია ფრიდონ (კავშირგაბმულობის და ფოსტის მინისტრი); ჩხობაძე ნინო (გარემოს დაცვის მინისტრი); ბურჯანაძე ანზორ (პურპროდუქტების დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ჯაფარიზე გივი (ტყის დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ჯეირანაშვილი ნიაზ (პრეზიდენტის რეგიონალური მართვის სამსახურის რაჭა-ლეჩხუმის-ქვემო სვანეთის მხარის კოორდინატორი).
გეოგ.დასახელება:  ლენტეხი.
საკვანძო სიტყვები:  ხე-ტყე, უკანონო მოჭრა, მაფია, გზების აღდგენა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1682 | 1683 | 1684 | 1685 | 1686 | 1687 | 1688 | 1689 | 1690 | 1691 | 1692 |  შემდეგი »  ბოლო »»