რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის მხარის დღეები თბილისში : ფერების, პოეზიისა და შთაგონების სამყაროში : შეხვედრა მწერალთა კავშირში : ეს სიმღერაა საქართველოსი / ცქიფურიშვილი გიორგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 2 აპრილი. - N61 (2174). - 3 გვ.[MFN: 16938]
"სხვისი ხელის შემყურენი არა ვართ!" / ხომასურიძე არჩილ ; [ჩაიწერა] ია კალანდარიშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 2 აპრილი. - N61 (2174). - 4 გვ.[MFN: 16939]
სასიკეთო საქმეებს სტუდენტობა უნდა ედგას სათავეში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 27 მარტი. - N56 (2169). - 3 გვ.[MFN: 16944]
ანოტაცია: 23 მარტს სახელმწიფო მინისტრის ნიკო ლეკიშვილის თავმჯდომარეობით გაიმართა თათბირი, რომელზეც განიხილეს "სტუდენტური დღეები - 96"-ის მოწყობის ღონისძიებათა შესახებ საქართველოს პრეზიდენტის 1996 წლის 21 მარტის N 25 განკარგულება
პერსონალია:ლეკიშვილი ნიკო (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი); შენგელია ზაზა (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე).
კატონი კვლავ კართაგენის დანგრევას მოითხოვს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 27 მარტი. - N56 (2169). - 3 გვ.[MFN: 16946]
ანოტაცია: საქართველოს ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის წარმომადგენელთა გაერთიანებულ კონფერენციაში მონაწილე პოლიტიკურ პარტიებს და მოქალაქეებს ბატონმა ვახტანგ ბოჭორიშვილმა საქართველოში ეროვნულ-განმათავისუფლებელი ბრძოლის ახალი ეტაპის დაწყება მიულოცა