შემწყნარებლობა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 6 მარტი. - N39 (2152). - 4 გვ.[MFN: 17005 ]
პერსონალია: შანშიაშვილი ეკა (ასოციაციის პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: თბილისის კლასიკური გიმნაზია .
თემატიკა: 43 .
საკვანძო სიტყვები: სასკოლო, გაზეთი, ნაშრომი .
"კოლხეთმა" მოგვილოცა გაზაფხული : პირველი ოთხშაბათობა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 6 მარტი. - N39 (2152). - 4 გვ.[MFN: 17006 ]
პერსონალია: შანიძე გივი (ანსამბლ "კოლხეთის" ხელმძღვანელი); გათენაშვილი ვლადიმერ (მომღერალი); კლაიკაპი ბერნარდ (პროდიუსერი).
თემატიკა: 49 .
საკვანძო სიტყვები: "ოთხშაბათობა", ანსამბლი, ფოლკლორი, კომპაქდისკი, გასტროლები .
ჭიღლაძე, ოთარ
ბრალდება და სინამდვილე / ვაშაკიძე გურამ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 6 მარტი. - N39 (2152). - 4 გვ.[MFN: 17007 ]
პერსონალია: სტალინი იოსებ ; ბეხტერევი ვ. (ლენინგრადის სამეცნიერო ინსტიტუტის ფსიქიატრიის კათედრის გამგე); იოჰანსენი ლევ ; ზინოვიევი გ. (ლენინგრადის პარტიულ ორგანიზაციის შელმძღვანელი); ლენინი ვლადიმერ ; კრამერი (ნევროპათოლოგი); ხრუშჩოვი ნიკიტა ; ბეხტერევი ნატალია (აკადემიკოსი).
საკვანძო სიტყვები: ბრალდება, მოწამლვა, პარანოიკი, ვერსია, მოსკოვი .
პარლამენტის პრესსამსახური
დაარბიეს მწვანეთა პარტიის ოფისი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 6 მარტი. - N39 (2152). - გვ.[MFN: 17008 ]
პერსონალია: გაჩეჩილაძე გიორგი (მწვანეთა პარტიის სპიკერი).
საკვანძო სიტყვები: ოფისი, განცხადება, თავდასხმა, მაფია .
კოშკაძე, ლეილა
"რადგან სიმართლე სისულელედ ითვლება ახლა!.." // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 6 მარტი. - N39 (2152). - 4 გვ.[MFN: 17009 ]
პერსონალია: წულუკიძე თენგიზ (გამგე).
ორგანიზაცია: კონსულტაცია "ქორწინება და ოჯახი" .
საკვანძო სიტყვები: ოფისი, დაზარალებული, კონსულტაცია, იჯარა .
კინკელი, კლაუს
მის აღმატებულებას, საქართველოს რესპუბლიკის პრეზიდენტს, ბატონ ედუარდ შევარდნაძეს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 21 თებერვალი. - N31 (2144). - 1 გვ.[MFN: 17010 ]
თემატიკა: 12.3.2.1/1 ; 8.3.1.1 ; 8.3.1.1 .
საკვანძო სიტყვები: მადლობის წერილი, სტუმართმასპინძლობა .
სულეიმან დემირელი: "მეტად ვაფასებ თქვენს ძალისხმევას, რომლის მიზანია აფხაზური პრობლემის მოწესრიგება" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 21 თებერვალი. - N31 (2144). - 1 გვ.[MFN: 17011 ]
ანოტაცია: თურქეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტმა სულეიმან დემირელმა საქართველოს პრეზიდენტს ედუარდ შევარდნაძეს გამოუგზავნა წერილი, რომელშიც გამოთქმულია მადლობა წერილისათვის რომელიც შეიცავს ინფორმაციას დამოუკიდებელ სახელმწმფოთა თანამეგობრობის წევრი ქვეყნების ხელმძღვანელთა მოსკოვის შეხვედრის შესახებ
თემატიკა: 12.3.2.1/1 ; 8.3.1.1 ; 8.3.1.2 .
საკვანძო სიტყვები: მადლობის წერილი, საქართველოს მთლიანობა .
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : საქართველოს პრეზიდენტთან საკონსულტაციო ეკონომიკური საბჭოს შექმნის შესახებ : 1996 წლის 4 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 21 თებერვალი. - N31 (2144). - 1 გვ.[MFN: 17012 ]
თემატიკა: 12.3.2.1/1 .
ილიას მაინც დაუჯერეთ! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 21 თებერვალი. - N31 (2144). - 1 გვ.[MFN: 17013 ]
პერსონალია: ნინიძე თედო ; გულუა ბაკურ .
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 37 .
საკვანძო სიტყვები: პრესკონფერენცია, მიწის რეფორმა, მიწის საკუთრების კანონპროექტი .
ვნებათა ღელვა მიწის კანონის შესახებ არ ცხრება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 21 თებერვალი. - N31 (2144). - 1 გვ.[MFN: 17014 ]
პერსონალია: ლორთქიფანიძე როზა (აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე); ლიპარტელიანი როინ (აგრარული კომიტეტის კომისიის ყოფილი თავმჯდომარე); წინწკალაძე სოსო .
საკვანძო სიტყვები: მიწის რეფორმა, კანონპრექტის განხილვა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1697 | 1698 | 1699 | 1700 | 1701 | 1702 | 1703 | 1704 | 1705 | 1706 | 1707 | შემდეგი » ბოლო »»