განიხილავენ კანონს სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 21 თებერვალი. - N31 (2144). - 2 გვ.[MFN: 17023]
პერსონალია:ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); ადამია რეზო (საქართველოს თავდაცვის და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე); ქუთათელაძე ვახტანგ (სამთავრობო დაცვის სამსახურის უფროსი).
თურქული გაზეთი "ჯუმჰურიეთი" საქართველოს შესახებ : გაზეთ "ჯუმჰურიეთის" რედაქციას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 21 თებერვალი. - N31 (2144). - 2 გვ.[MFN: 17024]
ფინანსისტებმა დოლარი "აუშვეს" ; დემოკრატთა ბანაკში დაბნეულობაა ; რუსეთელები: "ეროვნების" ცნება მოძველდა? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 21 თებერვალი. - N31 (2144). - 2 გვ.[MFN: 17025]
მე რომ წვევანდელი ვიყო... / ინტერვიუ ; [ჩაიწერა]თედო ნიკოლაიშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 21 თებერვალი. - N31 (2144). - 3 გვ.[MFN: 17028]
სამხედრო პროკურორის კოლეგიაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 21 თებერვალი. - N31 (2144). - 3 გვ.[MFN: 17030]
პერსონალია:ბალუაშვილი ანზორ (საქართველოს გენერალური პროკურორის მოადგილე); ნიკოლაიშვილი გურამ (თავდაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე); ადამია რევაზ (თავდაცვისა და უშიშროების საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე).