1. აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის პროკურორის ცნობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 19 სექტემბერი. - N123 (2039). - 3 გვ.[MFN: 17514]
საკვანძო სიტყვები:  უკანონო ხელისუფლება, ტერორისტული აქტები.
1. სოხუმში გაიმართა არძინბასთან არსებული, ეგრეთ წოდებული, საზოგადოებრივი საბჭოს პირველი სზდომა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 19 სექტემბერი. - N123 (2039). - 3 გვ.[MFN: 17515]
1. პაჭკორია, თენგიზ
გრძელდება არძინბას ქება-დიდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 19 სექტემბერი. - N123 (2039). - 3 გვ.[MFN: 17516]
1. ულტიმატუმის ვადა გააგრძელეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 19 სექტემბერი. - N123 (2039). - 3 გვ.[MFN: 17517]
ორგანიზაცია:  ნატო; გაერო.
საკვანძო სიტყვები:  ბოსნია, ჯარები, მსხვერპლი.
1. პრეზიდენტ მილოშევიჩის მოწოდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 19 სექტემბერი. - N123 (2039). - 3 გვ.[MFN: 17518]
პერსონალია:  მილოშევიჩი სლობოდან (სერბიის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  საომარი მოქმედება, ლტოლვილები.
1. ლობოვი "მრგვალი მაგიდის" მომხრეა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 19 სექტემბერი. - N123 (2039). - 3 გვ.[MFN: 17519]
პერსონალია:  ლობოვი ოლეგ (რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი, ჩეჩნეთი, განიარაღება.
სიტუაცია უთუოდ გამოსწორდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 19 სექტემბერი. - N123 (2039). - 4 გვ.[MFN: 17520]
პერსონალია:  ჰიორტი ნილს (ნორვეგიელი მეცნიერი).
თემატიკა:  8.3.1.1; 12.3.2.11.
საკვანძო სიტყვები:  ნორვეგია, ურთიერთობები, ტერორისტული აქტები.
1. მარკოზაშვილი, გულიკო
cთბილისელ მოქალაქეს უარი ვუთხრათ პასრორტზე? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 19 სექტემბერი. - N123 (2039). - 4 გვ.[MFN: 17521]
პერსონალია:  ბონაძე ოთარ (ვიზების ბიუროს უფროსი).