საქართველოს პრეზიდენტის ე.შევარდნაძის და თურქმენეთის პრეზიდენტის ს.ნიაზოვის ერთობრივი განცხადება / ნიაზოვი ს. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 21-22 მარტი. - N52-53 (2165-2166). - 3 გვ.[MFN: 17668]
ანოტაცია: 1996 წლის 15 მარტს რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო სათათბირომ მიიღო გადაწყვეტილება, ბელოვეჟის 1991 წლის შეთანხმებათა დემონსტრაციის შესახებ
ერთობრივი კომუნიკე საქართველოში თურქმენეთის პრეზიდენტის ს.ნიაზოვის ვიზიტის შედეგების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 21-22 მარტი. - N52-53 (2165-2166). - 3 გვ.[MFN: 17669]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის ე.შევარდნაძის მოწვევით, 1996 წლის 20 მარტს საქართველოს ოფიციალურ ვიზიტად ეწვია თურქმენეთის პრეზიდენტი ს.ნიაზოვი
საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიისაგან : N 20 რუსთავის საარჩევნო ოლქში 1996 წლის 2 ივნისს არჩევნების ღონისძიებათა გრაფიკი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 21-22 მარტი. - N52-53 (2165-2166). - 3 გვ.[MFN: 17670]