"ღვთისა და თქვენი კურთხევით მზად ვარ"... // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 2 მაისი. - N 84 (2187). - 1 გვ.[MFN: 17722 ]
პერსონალია: წერეთელი ზურაბ (მხატვარი).
თემატიკა: 4.2 ; 33 .
საკვანძო სიტყვები: სამების ტაძარი, ფონდი, გადარიცხვა, ქველმოქმედება .
პარლამენტის პრესსამსახური - საქინფორმი
მიეძღვნა საქართველოს არმიის შექმნის ხუთი წლისთავს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 2 მაისი. - N 84 (2187). - 1 გვ.[MFN: 17723 ]
პერსონალია: ჟვანია ზურაბ (პარლამენტის თავმჯდომარე); კობახიძე გიორგი (პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე); ყოლბაია ვახტანგ (პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე); ნადიბაიძე ვარდიკო (თავდაცვის მინისტრი).
ორგანიზაცია: ოფიცერთა სახლი .
თემატიკა: 13 ; 8.3.1.2 .
საკვანძო სიტყვები: ჯარისკაცი, მილოცვა, ჯილდო, ზეიმი .
ედიბერიძე, ედუარდ
სახელმწიფო პროგრამების განხორციელებას ყოველნაირად უნდა დაუჭიროთ მხარი ადგილებზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 2 მაისი. - N 84 (2187). - 1,3 გვ.[MFN: 17724 ]
საკვანძო სიტყვები: მთავრობის სხდომა, კომისია, გარემოს დაცვა .
ერთი შეთითხნული სიყალბის გამო : აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უზენაესი საბჭოს პრესსამსახურის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 2 მაისი. - N 84 (2187). - 1 გვ.[MFN: 17725 ]
პერსონალია: აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: სააგენტო "იბერია", დეზინფორმაცია .
ჩიქოვანი, ელგუჯა
მიწას კანონიერად რომ ფლობდე... / ჩიქოვანი ელგუჯა ; [ჩაიწერა]ანზორ ბასილაიამ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 2 მაისი. - N 84 (2187). - 2 გვ.[MFN: 17726 ]
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 37 .
საკვანძო სიტყვები: ინტერვიუ, მიწის კანონი, მიწის პრივაიმზაცია .
რატომ 79 წელი და არა 23 საუკუნე?! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 2 მაისი. - N 84 (2187). - 3 გვ.[MFN: 17727 ]
საკვანძო სიტყვები: 26 მაისი, სახელმწიფოებრიობის შექმნა .