1. პეტერბურგის ახალი მერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 5 ივნისი. - N108(2221). - 3 გვ.[MFN: 18327]
პერსონალია:  იაკოვლევი ვლადიმერ; სობჩაკი ანატოლი.
საკვანძო სიტყვები:  მერის არჩევნები.
1. საქართველოს რესპუბლიკის მინისტრთა კაბინეტის დადგენილება : საქართველოს რესპუბლიკის მოსახლეობის სოციალური დაცვის შესახებ / ო. ფაცაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 30 ოქტომბერი. - N 236 (764). - 1 გვ.[MFN: 18328]
თემატიკა:  12.3.2.1/3.
1. ედუარდ შევარდნაძე დასავლეთ საქართველოში გაემგზავრა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 30 ოქტომბერი. - N 236 (764). - 1 გვ.[MFN: 18329]
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტი, ბოევიკები, სამხედრო ტექნიკა.
საქართველოს სახელმწიფოს მეთაურის ბრძანებულება : დაინიშნოს ზურაბ ერქვანია აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარედ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 30 ოქტომბერი. - N 236 (764). - 1 გვ.[MFN: 18330]
საქართველოს სახელმწიფოს მეთაურის ბრძანებულება : დაინიშნოს ანზორ ბალუაშვილი საქართველოს რესპუბლიკის გენერალური პროკურორის მოადგილედ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 30 ოქტომბერი. - N 236 (764). - 1 გვ.[MFN: 18331]
1. სანდრო კავსაძემ მიიღო მიშელ მეიერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 30 ოქტომბერი. - N 236 (764). - 1 გვ.[MFN: 18332]
საკვანძო სიტყვები:  წითელი ჯვარი, აფხაზეთი, ტყვეები, პატიმრები.
1. ეძღვნება თურქი ხალხის დღესასწაულს c // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 30 ოქტომბერი. - N 236 (764). - 1 გვ.[MFN: 18333]
პერსონალია:  დემირერი აჰმედ რიზა (თურქეთის დროებითი საქმეთა რწმუნებული საქართველოში); ფაცაცია ოთარ (პრემიერ-მინისტრი); გოგუაძე ვახტანგ (პარლამენტის სპიკერი).
საკვანძო სიტყვები:  დარბაზობა, ზეიმი, დიპლომატები.
1. არ წყდება საომარი მოქმედება აფხაზეთში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 30 ოქტომბერი. - N 236 (764). - 1 გვ.[MFN: 18334]
პერსონალია:  მაჩაიძე ბორის (სოფელ საკენის კომენდანტი).
თემატიკა:  13; 8.3.1.2.
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთის სვანეთი, იერიში.
1. ედიბერიძე, ედუარდ
მოსახლეობის სოციალური დაცვის მიზნით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 30 ოქტომბერი. - N 236 (764). - 1 გვ.[MFN: 18335]
ანოტაცია:  მინისტრთა კაბინეტის მორიგი სხდომის შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (სახელმწიფოს მეთაური); ფაცაცია ოთარ (პრემიერ-მინისტრი).
1. საქართველოს რესპუბლიკის მინისტრთა კაბინეტის დადგენილება : პურის საცალო ფასების მოსალოდნელ გადიდებასთან დაკავშირებით მოსახლეობისათვის კომპენსაციის მიცემის შესახებ / ფაცაცია ო. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 30 ოქტომბერი. - N 236 (764). - 1 გვ.[MFN: 18336]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1829 | 1830 | 1831 | 1832 | 1833 | 1834 | 1835 | 1836 | 1837 | 1838 | 1839 |  შემდეგი »  ბოლო »»