უკლესიის კურთხევის დღესასწაული // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 სექტემბერი. - N195 (723). - 2 გვ.[MFN: 18433]
პერსონალია:  გოგუაძე ვახტანგ (პარლამენტის თავმჯდომარე); ჩარკვიანი ჯანსუღ (პარლამენტარი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 4.
საკვანძო სიტყვები:  "ბეთლემის" ეკლესია.
1. ნაღმზე აფეთქდნენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 სექტემბერი. - N195 (723). - 2 გვ.[MFN: 18434]
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი, მსხვერპლი.
სად არის ფრონტის ხაზი საქართველოში?! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 სექტემბერი. - N195 (723). - 2,3 გვ.[MFN: 18435]
თემატიკა:  8.3.1.2; 6; 15.2.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკა, მწვანეები, ეკოლოგია.
1. საქართველოს იუდიქცია მთელს აფხაზეთში უნდა აღდგეს : ლტოლვილთა შეკრების რეზოლუცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 სექტემბერი. - N195 (723). - 3 გვ.[MFN: 18436]
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი.
1. ბასილაშვილი, როლანდ
ქვეყანას მეწარმე გადაარჩენს : ამბავი ერთი ფირმისა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 სექტემბერი. - N195 (723). - 3 გვ.[MFN: 18437]
პერსონალია:  ჩურქეზიშვილი ღვთისო (მეწარმე).
თემატიკა:  8.3.1.2; 37; 6.
საკვანძო სიტყვები:  პრივატიზაცია, კოლმეურნეობა, მევენახეობა.
1. ვიზიტად ბალტიის ქვეყნებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 სექტემბერი. - N195 (723). - 3 გვ.[MFN: 18438]
პერსონალია:  იოანე-პავლე მეორე (რომის კათოლიკური ეკლესიის მეთაური).
თემატიკა:  8.2; 4.
საკვანძო სიტყვები:  ლატვია, ესტონეთი.
1. შეხვედრა 6 საათი გაგრძელდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 სექტემბერი. - N195 (723). - 3 გვ.[MFN: 18439]
პერსონალია:  ასადი ჰაფეზ (სირიის პრეზიდენტი); არაფატი იასირ (პალესტინის აღმასკომის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  8.2; 9.9.9.
საკვანძო სიტყვები:  პალესტინა, ისრაელი, შეთანხმება.
1. გადადგება უკრაინის პრემირ-მინისტრი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 სექტემბერი. - N195 (723). - 3 გვ.[MFN: 18440]
პერსონალია:  კუჩმა ლეონიდ (უკრაინის პრემიერ-მინისტრი).
1. პალესტინელთა მომავლის პერსპექტივები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 სექტემბერი. - N195 (723). - 3 გვ.[MFN: 18441]
პერსონალია:  პერესი შიმონ (ისრაელის საგარეო საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ისრაელი, იორდანია, ოკუპაცია.
1. ერთობლივი მანევრები სპარსეთის ყურეში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 სექტემბერი. - N195 (723). - 3 გვ.[MFN: 18442]
საკვანძო სიტყვები:  გემები, ირანი, სპარსეთი, უთანხმოება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1840 | 1841 | 1842 | 1843 | 1844 | 1845 | 1846 | 1847 | 1848 | 1849 | 1850 |  შემდეგი »  ბოლო »»