დადგენილება : საარჩევნო ბლოეკბის მიერ საოლქო საარჩევნო კომისიებში წევრის დანიშვნის შესახებ : 1995 წლის 3 ოქტომბერი / ივანე ქიღურაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 5 ოქტომბერი. - N135(2051). - 1 გვ.[MFN: 18705]
მოიხსნა თავისი კანდიდატურა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 5 ოქტომბერი. - N135(2051). - 1 გვ.[MFN: 18706]
ანოტაცია:  საქართველოს მწვანეთა პარტიამ საპარლამენტო არჩევნებში მოხსნა თავისი კანდიდატურა
თემატიკა:  8.3.1.2; 12.3.2.1; 3.2.3; 9.
შეიქმნა ორი ბლოკი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 5 ოქტომბერი. - N135(2051). - 1 გვ.[MFN: 18707]
ორგანიზაცია:  "ეკონომიკური აღორძინება (ყვითლები)"; "რეფორმატორთა კავშირი (ეროვნული თანხმობა)".
1. ევროკავშირის კომისარი საგარეო ურთიერთობის საკითხებში ბატონი ჰანს ვან დენ ბრუკი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 5 ოქტომბერი. - N135(2051). - 1 გვ.[MFN: 18708]
თემატიკა:  8.2.
საკვანძო სიტყვები:  ვიზიტის წინ, ბიოგრაფია.
1. გოგოლაძე, თემურ
ენას მართლაც ძვალი არა აქვს : ედუარდ შევარდნაძეს ყაზახეთში ნავთობის ორი ჭაბურღილი ჰქონიაო... / თემურ გოგოლაძე ; [ჩაიწერა]არმაზ სანებლიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 5 ოქტომბერი. - N135(2051). - 1 გვ.[MFN: 18709]
პერსონალია:  გიორგაძე იგორ; ნაზარბაევი ნურსულთან (ყაზახეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  45.2.2.2; 8.3.1.1; 45.
საკვანძო სიტყვები:  პროგრამა (РТР),"ვესტი", ცილისწამება.
1. აბალაკი, გივი
საბედისწერო წაბორძიკება / გივი აბალაკი ; [ჩაიწერა]როლანდ ბასილაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 5 ოქტომბერი. - N135(2051). - 1,3 გვ.[MFN: 18710]
პერსონალია:  კოღუაშვილი პაატა.
თემატიკა:  8.3.1.2; 37.
საკვანძო სიტყვები:  სოფლის მეურნეობა, ქართული მეხილეობა, მიწის რეფორმა, მიწის კანონი, მოჩვენებითი პრივატიზაცია.
1. სახელმწიფოს მეთაურის პრესსამსახური
საკუთარი სახლებიდან განდევნილი ხალხის მიმართ უნდა აღდგეს სამართლიანობა : გაეროს პოზიცია საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის შესახებ ურყევია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 5 ოქტომბერი. - N135(2051). - 2 გვ.[MFN: 18711]
ანოტაცია:  3 ოქტომბერს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ - სახელმწიფოს მეთაურმა ედუარდ შევარდნაძემ მიიღო საქართველოში გაეროს გენერალური მდივნის საგანგებო დესპანის მოადგილე ლივიუ ბოტა
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ბოტა ლივიუ (საქართველოს გაეროს გენერალური მდივნის საგანგებო დესპანის მოადგილე).
თემატიკა:  8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  მიღება, აფხაზეთი, კონფლიქტის მოგვარება.
1. კომიტეტის პრესცენტრი
საკუთარი სახლებიდან განდევნილი ხალხის მიმართ უნდა აღდგეს სამართლიანობა : მნიშვნელოვანია ადამიანის უფლებათა დაცვა კონფლიქტის ზონებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 5 ოქტომბერი. - N135(2051). - 2 გვ.[MFN: 18712]
პერსონალია:  ბოტა ლივიუ; კავსაძე სანდრო (ადამიანის უფლებათა დაცვისა და ეროვნებათშორის ურთიერთობის კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი, კონფლიქტის მოწესრიგება, ადამიანის უფლებათა დაცვა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1867 | 1868 | 1869 | 1870 | 1871 | 1872 | 1873 | 1874 | 1875 | 1876 | 1877 |  შემდეგი »  ბოლო »»