"საქართველო არჩევნებიდან გამოვა უფრო განმტკიცებული, გამთლიანებული და გაწმენდილი" : საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის - სახელმწიფოს მეთაურის ედუარდ შევარდნაძის გამოსვლა ადგილობრივი მმართველობის, უშიშროებისა და სამართალდამცავი ორგანოების ხელმძღვანელთა რესპუბლიკურ თათბირზე 1995 წლის 1 ოქტომბერს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 5 ოქტომბერი. - N135(2051). - 1,2 გვ.[MFN: 18703]
დადგენილება : საარჩევნო ბლოკების განცხადებებისა და პარტიული სიების წარდგენის შესახებ / ივანე კიღურაძე : 1995 წლის 3 ოქტომბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 5 ოქტომბერი. - N135(2051). - 1 გვ.[MFN: 18704]
დადგენილება : საარჩევნო ბლოეკბის მიერ საოლქო საარჩევნო კომისიებში წევრის დანიშვნის შესახებ : 1995 წლის 3 ოქტომბერი / ივანე ქიღურაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 5 ოქტომბერი. - N135(2051). - 1 გვ.[MFN: 18705]
ევროკავშირის კომისარი საგარეო ურთიერთობის საკითხებში ბატონი ჰანს ვან დენ ბრუკი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 5 ოქტომბერი. - N135(2051). - 1 გვ.[MFN: 18708]
ენას მართლაც ძვალი არა აქვს : ედუარდ შევარდნაძეს ყაზახეთში ნავთობის ორი ჭაბურღილი ჰქონიაო... / თემურ გოგოლაძე ; [ჩაიწერა]არმაზ სანებლიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 5 ოქტომბერი. - N135(2051). - 1 გვ.[MFN: 18709]
საკუთარი სახლებიდან განდევნილი ხალხის მიმართ უნდა აღდგეს სამართლიანობა : გაეროს პოზიცია საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის შესახებ ურყევია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 5 ოქტომბერი. - N135(2051). - 2 გვ.[MFN: 18711]
ანოტაცია: 3 ოქტომბერს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ - სახელმწიფოს მეთაურმა ედუარდ შევარდნაძემ მიიღო საქართველოში გაეროს გენერალური მდივნის საგანგებო დესპანის მოადგილე ლივიუ ბოტა
პერსონალია:შევარდნაძე ე.; ბოტა ლივიუ (საქართველოს გაეროს გენერალური მდივნის საგანგებო დესპანის მოადგილე).
საკუთარი სახლებიდან განდევნილი ხალხის მიმართ უნდა აღდგეს სამართლიანობა : მნიშვნელოვანია ადამიანის უფლებათა დაცვა კონფლიქტის ზონებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 5 ოქტომბერი. - N135(2051). - 2 გვ.[MFN: 18712]
პერსონალია:ბოტა ლივიუ; კავსაძე სანდრო (ადამიანის უფლებათა დაცვისა და ეროვნებათშორის ურთიერთობის კომიტეტის თავმჯდომარე).