მამულიშვილთა თანადგომა / სოსო ქოიავა ; [ჩაიწერა]გიორგი ლალიაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 21 ივნისი. - N120(2234). - 4 გვ.[MFN: 18942]
პერსონალია:  პონომარიოვი ნიკოლოზ (რუსეთის სამხატვრო აკადემიის პრეზიდენტი); წერეთელი ზურაბ (რუსეთის აკადემიის ვიცე-პრეზიდენტი, აკადემიკოსი); ბერძენიშვილი მერაბ; ოჩიაური გიორგი.
თემატიკა:  49; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  მოსკოვი, პეტრე პირველის ძეგლი, საგამოფენო დარბაზი, კონკურსი, იუნესკო.
უბრალოდ იცოცხლეთ და დატკბებით სიცოცხლით! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 21 ივნისი. - N120(2234). - 4 გვ.[MFN: 18943]
პერსონალია:  ეგლესიას ხულიო (ესტრადის ვარსკვლავი); დელონი ალენ (მსახიობი).
თემატიკა:  8.2; 49.
საკვანძო სიტყვები:  ესტრადა, თვითმკვლელობა.
1. პური, ისევ პური // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 21 ივნისი. - N120(2234). - 4 გვ.[MFN: 18944]
თემატიკა:  6; 21.
საკვანძო სიტყვები:  პურპროდუქტები, დიეტური პური, ფასების ლიბერალიზაცია, საპრივატიზაციო ხელშეკრულება.
1. იყიდეთ, იყიდეთ რამე! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 21 ივნისი. - N120(2234). - 4 გვ.[MFN: 18945]
ორგანიზაცია:  სახელმწიფო ქონების მართვის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  აუქციონი, აქციები, საპრივატიზაციო ჩეკი.
რას უფრო ვეტანებით ბაზრებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 21 ივნისი. - N120(2234). - 4 გვ.[MFN: 18946]
საკვანძო სიტყვები:  საცალო ვაჭრობა, მცენარეული პროდუქცია, მეცხოველეობის პროდუქცია.
1. ირანის ისლამური რესპუბლიკის ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრი საქართველოში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 4 ნოემბერი. - N163(2079). - 1 გვ.[MFN: 18947]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; მარანდი (ირანის ჯანდაცვის მინისტრი); რაფსაჯანი ჰაშენი (ირანის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  8.3.1.1; 41.
საკვანძო სიტყვები:  ირანი, მიღება, დანდაცვა.
1. საქართველოს მეთაურის პრესსამდივნო
სატელევიზიო ფესტივალ "მანას" - საერთაშორისო სტატუსი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 4 ნოემბერი. - N163(2079). - 1 გვ.[MFN: 18948]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; შენგელია ზაზა (თბილისის მუნიციპალიტეტის ვიცე-პრემიერი).
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა კომიტეტის წევრებთან.
სახუთნოემბრო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 4 ნოემბერი. - N163(2079). - 1 გვ.[MFN: 18949]
საქართველო არჩევნებისათვის მზად არის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 4 ნოემბერი. - N163(2079). - 2 გვ.[MFN: 18950]
პერსონალია:  კოღუაშვილი ივანე (ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  8.3.1.2; 12.3.2.1; 3.2.3.
საკვანძო სიტყვები:  პრესკონფერენცია, ცხინვალი, აფხაზეთი.
ჟმი ჩემია, და ჟამისა მე ვარ იმედი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 4 ნოემბერი. - N163(2079). - 2 გვ.[MFN: 18951]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; კარნეგი დეილ; პატიაშვილი ჯუმბერ.
საკვანძო სიტყვები:  წინასაარჩევნო პერიოდი, დეპუტატთა კანდიდატები, საპრეზიდენტობ არჩევნები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1891 | 1892 | 1893 | 1894 | 1895 | 1896 | 1897 | 1898 | 1899 | 1900 | 1901 |  შემდეგი »  ბოლო »»