საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : ი.თოფურიას ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : ქ.თბილისი 1996წლის 1 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 10 ივლისი. - N136(2250). - 1 გვ.[MFN: 19019]
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : ქ.თბილისი 1996წლის 1 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 10 ივლისი. - N136(2250). - 1 გვ.[MFN: 19020]
მეგობრობის ჩანგის უწყვეტი სიმები : ოსური ხელოვნების დღესასწაული თბილისში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 10 ივლისი. - N136(2250). - 1 გვ.[MFN: 19021]
პერსონალია:ვატაევი ბიმბოლათ (ჩრდილოეთ ოსეთ-ალანიის კულტურის მინისტრი).
საქართველოს პრეზიდენტმა გზა დაულოცა ეროვნულ ოლიმპიურ ნაკრებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 10 ივლისი. - N136(2250). - 1 გვ.[MFN: 19022]
ანოტაცია: საქართველოს ოლიმპიური ნაკრები მზად არის, ღირსეულად წარსდგეს ატლანტის 26-ეოლიმპიურ ასპარეზობაზე
იქნებ სახალხო დიპლომატიამ გვიშველოს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 9 ივლისი. - N135(2249). - 2 გვ.[MFN: 19025]
ანოტაცია: მოსკოვში ქართული და აფხაზური არასამთავრობო ორგანიზაციების შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:ცისკარიშვილი სოსო (სამეცნიერო საგანმანათლებლო ორგანიზაცია "მსოფლიო ლაბორატორიის" თავმჯდომარე); რუპესინგხე კუმარ ("ინტერნეშნლ ალერტის" გენერალური მდივანი).
ტვირთის გადაზიდვის სამუშაოები ორგანიზებულად ხორციელდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 9 ივლისი. - N135(2249). - 2 გვ.[MFN: 19026]
ანოტაცია: 6ივლისს სახელმწიფო მინისტრთან ნიკო ლეკიშვილთან გამართული თათბირის შესახებ, რომელზეც განიხილეს "აზერბაიჯანის ნავთობის საერთაშორისო კონსორციუმის ტვირთების საქართველოს ტერიტორიის გავლით ტრანსპორტირების შესახებ" საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულების შესრულების მიმდინარეობა
პერსონალია:ლეკიშვილი ნიკო (სახელმწიფო მინისტრი); ადამსი ტერი (აზერბაიჯანის ნავთობის საერთაშორისო კონსორციუმის პრეზიდენტი).