პატარა ლიახვი დიდია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 10 ივლისი. - N136(2250). - 1 გვ.[MFN: 19024]
ანოტაცია:  ქართულ ოსურ სოფლებში არსებული მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  ხატიძე ბადრი (შიდა ქართლის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი).
გეოგ.დასახელება:  (აწრისხევი) (ქსუისი).
იქნებ სახალხო დიპლომატიამ გვიშველოს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 9 ივლისი. - N135(2249). - 2 გვ.[MFN: 19025]
ანოტაცია:  მოსკოვში ქართული და აფხაზური არასამთავრობო ორგანიზაციების შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  ცისკარიშვილი სოსო (სამეცნიერო საგანმანათლებლო ორგანიზაცია "მსოფლიო ლაბორატორიის" თავმჯდომარე); რუპესინგხე კუმარ ("ინტერნეშნლ ალერტის" გენერალური მდივანი).
1. პრეზიდენტის პრესსამსახური-საქინფორმი
ტვირთის გადაზიდვის სამუშაოები ორგანიზებულად ხორციელდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 9 ივლისი. - N135(2249). - 2 გვ.[MFN: 19026]
ანოტაცია:  6ივლისს სახელმწიფო მინისტრთან ნიკო ლეკიშვილთან გამართული თათბირის შესახებ, რომელზეც განიხილეს "აზერბაიჯანის ნავთობის საერთაშორისო კონსორციუმის ტვირთების საქართველოს ტერიტორიის გავლით ტრანსპორტირების შესახებ" საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულების შესრულების მიმდინარეობა
პერსონალია:  ლეკიშვილი ნიკო (სახელმწიფო მინისტრი); ადამსი ტერი (აზერბაიჯანის ნავთობის საერთაშორისო კონსორციუმის პრეზიდენტი).
1. გელაშვილი, ნანა
ქართველი სტუდენტები და მასწავლებლები ირანს გაემგზავრნენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 9 ივლისი. - N135(2249). - 2 გვ.[MFN: 19027]
ანოტაცია:  ქართველი სტუდენტების გამგზავრების შესახებ ირანში
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1898 | 1899 | 1900 | 1901 | 1902 | 1903 | 1904 | 1905 | 1906 | 1907 | 1908 |  შემდეგი »  ბოლო »»