1. დაუპატიჟებელი სტუმრები : კრიმინალური ქრონიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 25 თებერვალი. - N38(582). - 4 გვ.[MFN: 1978]
პერსონალია:  შარაშიძე დავით; ლაღიძე დ. (პოლიციელი); ანდღულაძე ჭ. (პოლიციელი).
თემატიკა:  სისხლის სამართლის დანაშაულობანი.
1. ბერიაშვილი, გიორგი
ქართული ხელბურთის მარშრუტები / ბერიაშვილი გიორგი ; [ჩაიწერა]ქირია შალვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 25 თებერვალი. - N38(582). - 4 გვ.[MFN: 1979]
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო, ფედერაცია, ბარსელონა, ოლიმპიური თამაშები, იგფი.
1. ჭადრაკის სამყაროში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 25 თებერვალი. - N38(582). - 4 გვ.[MFN: 1980]
პერსონალია:  იოსელიანი ნანა; პოლგარი ჟუჟა; კახიანი ქეთევან; გურიელი ნინო; კასპაროვი; შორტი ნაიჯელ; ანანდი; ბელიავსკი.
საკვანძო სიტყვები:  მონტე - კარლო, მონაკო, ლინარესი.
1. პირადშიც, გუნდურშიც // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 25 თებერვალი. - N38(582). - 4 გვ.[MFN: 1981]
პერსონალია:  მახარაძე აკაკი.
საკვანძო სიტყვები:  თეირანი.
1. ლელა მოგებით იწყებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 25 თებერვალი. - N38(582). - 4 გვ.[MFN: 1982]
პერსონალია:  მესხი ლელა; პორვიკი კლაუდია (ჩოგბურთელი).
საკვანძო სიტყვები:  ავსტრია, ქ. ლინცი.
1. ვინ უნდა წაართვას რუსეთს შავი ზღვა?... : ედუარდ შევარდნაძის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 26 თებერვალი. - N39(583). - 1 გვ.[MFN: 1983]
პერსონალია:  გრაჩოვი პავლე (რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის მინისტრი).
გეოგ.დასახელება:  ბათუმი; გუდაუთა.
საკვანძო სიტყვები:  თურქეთი, უკრაინა.
1. ბევრი მწვავე პრობლემა დაგროვდა სადღეისოდ რუსეთ - საქართველოს შორის, და დიალოგი სასარგებლო იქნება : საქართველოს პარლამენტის დღიური // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 26 თებერვალი. - N39(583). - 1 გვ.[MFN: 1984]
პერსონალია:  ბერიძე რუსუდან (პარლამენტის სპიკერის მოადგილე); ასათიანი აკაკი (ტრადიციონალისტთა კავშირის თავმჯდომარე); ნათელაშვილი შალვა (იურიდიული კომისიის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  პარლამენტის სესიის სხდომები.
1. ბოლოსდაბოლოს, ერთხელ და სამუდამოდ გარკვევით უნდა გადავწყვიტოთ, როგორ წარმოგვიდგენია სახელმწიფო საზღვრების დაცვა და ვის ვანდობთ ამ ფრიად პასუხსაგებ მოვალეობას : სასაზღვრო ჯარების სამხედრო საბჭოს მიმართვა ქართველ ხალხს, საქართველოს რესპუბლიკის პარლამენტს, საქართველოს რესპუბლიკის ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 26 თებერვალი. - N39(583). - 1 გვ.[MFN: 1985]
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი; სამაჩაბლო; აჭარა; მესხეთ - ჯავახეთი.
თემატიკა:  საქართველოს საზღვრები.
1. დოლიძე, რ.
მუქარა საქართველოს მიმართ : საქართველოს პარლამენტის წევრთა განცხადება / ცინცაძე თ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 26 თებერვალი. - N39(583). - 1 გვ.[MFN: 1986]
პერსონალია:  გრაჩოვი პ. (რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის მინისტრი).
ცნობები აფხაზეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 26 თებერვალი. - N39(583). - 1 გვ.[MFN: 1987]
გეოგ.დასახელება:  სოხუმი (გუმისთა).