ქართული ხელბურთის მარშრუტები / ბერიაშვილი გიორგი ; [ჩაიწერა]ქირია შალვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 25 თებერვალი. - N38(582). - 4 გვ.[MFN: 1979]
ვინ უნდა წაართვას რუსეთს შავი ზღვა?... : ედუარდ შევარდნაძის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 26 თებერვალი. - N39(583). - 1 გვ.[MFN: 1983]
პერსონალია:გრაჩოვი პავლე (რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის მინისტრი).
ბევრი მწვავე პრობლემა დაგროვდა სადღეისოდ რუსეთ - საქართველოს შორის, და დიალოგი სასარგებლო იქნება : საქართველოს პარლამენტის დღიური // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 26 თებერვალი. - N39(583). - 1 გვ.[MFN: 1984]
ბოლოსდაბოლოს, ერთხელ და სამუდამოდ გარკვევით უნდა გადავწყვიტოთ, როგორ წარმოგვიდგენია სახელმწიფო საზღვრების დაცვა და ვის ვანდობთ ამ ფრიად პასუხსაგებ მოვალეობას : სასაზღვრო ჯარების სამხედრო საბჭოს მიმართვა ქართველ ხალხს, საქართველოს რესპუბლიკის პარლამენტს, საქართველოს რესპუბლიკის ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 26 თებერვალი. - N39(583). - 1 გვ.[MFN: 1985]
მუქარა საქართველოს მიმართ : საქართველოს პარლამენტის წევრთა განცხადება / ცინცაძე თ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 26 თებერვალი. - N39(583). - 1 გვ.[MFN: 1986]
პერსონალია:გრაჩოვი პ. (რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის მინისტრი).