საკვანძო სიტყვები:  დეტონატორი, სეინერი, "გაგრა".
ჰუმანური დახმარება თურქეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 3 მარტი. - N42(586). - 1 გვ.[MFN: 2067]
პერსონალია:  დემირბაში მირაჯ (პორტიის გენერალური თავმჯდომარის მოადგილე); აბაშიძე ასლან (აჭარის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ტრაილერი, ანკარა, წითელი, ნახევარმთვარე, აფხაზეთი.
1. პარლამენტარები მსჯელობენ, კამათობენ, აანალიზებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 3 მარტი. - N42(586). - 1 გვ.[MFN: 2068]
პერსონალია:  ასათიანი აკაკი (პარლამენტარი); ნათელაშვილი შალვა (პარლამენტარი); ბუაჩიძე თენგიზ (პარლამენტარი); თუმანიშვილი გივი (პარლამენტარი); პატიაშვილი ჯუმბერ (პარლამენტარი).
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი, "დედის დღე", კანონპროექტი, "იჯარის შესახებ".
1. ედუარდ შევარდნაძემ მიიღო დანიის ელჩი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 3 მარტი. - N42(586). - 1 გვ.[MFN: 2069]
პერსონალია:  ანდერსენი ჰანს ქრისტიან; დუმბაძე ნოდარ (მწერალი); შევარდნაძე ე. (სახელმწიფოს მეთაური); ფაბერ-როდი ქრისტიან (დანიის ელჩი).
თემატიკა:  ე. შევარდნაძე. დანია.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკა, ეკონომიკა, მეცნიერება, კულტურა.
1. კიტოვანი, თ.
ბრძანება : საქართველოს რესპუბლიკის შეიარაღებულ ძალებში წვევამდელთა გაწვევის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 3 მარტი. - N42(586). - 1 გვ.[MFN: 2070]
თემატიკა:  თავდაცვის სამინისტრო.
დადგენილება : "დედის დღის" დაწესების შესახებ / ბერიძე რუსუდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 3 მარტი. - N42(586). - 1 გვ.[MFN: 2071]
თემატიკა:  კანონები და დადგენილებები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 203 | 204 | 205 | 206 | 207 | 208 | 209 | 210 | 211 | 212 | 213 |  შემდეგი »  ბოლო »»