საკვანძო სიტყვები: დეტონატორი, სეინერი, "გაგრა" .
ჰუმანური დახმარება თურქეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 3 მარტი. - N42(586). - 1 გვ.[MFN: 2067 ]
პერსონალია: დემირბაში მირაჯ (პორტიის გენერალური თავმჯდომარის მოადგილე); აბაშიძე ასლან (აჭარის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა: აჭარა .
საკვანძო სიტყვები: ტრაილერი, ანკარა, წითელი, ნახევარმთვარე, აფხაზეთი .
პარლამენტარები მსჯელობენ, კამათობენ, აანალიზებენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 3 მარტი. - N42(586). - 1 გვ.[MFN: 2068 ]
პერსონალია: ასათიანი აკაკი (პარლამენტარი); ნათელაშვილი შალვა (პარლამენტარი); ბუაჩიძე თენგიზ (პარლამენტარი); თუმანიშვილი გივი (პარლამენტარი); პატიაშვილი ჯუმბერ (პარლამენტარი).
საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთი, "დედის დღე", კანონპროექტი, "იჯარის შესახებ" .
ედუარდ შევარდნაძემ მიიღო დანიის ელჩი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 3 მარტი. - N42(586). - 1 გვ.[MFN: 2069 ]
პერსონალია: ანდერსენი ჰანს ქრისტიან ; დუმბაძე ნოდარ (მწერალი); შევარდნაძე ე. (სახელმწიფოს მეთაური); ფაბერ-როდი ქრისტიან (დანიის ელჩი).
თემატიკა: ე. შევარდნაძე. დანია .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკა, ეკონომიკა, მეცნიერება, კულტურა .
კიტოვანი, თ.
ბრძანება : საქართველოს რესპუბლიკის შეიარაღებულ ძალებში წვევამდელთა გაწვევის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 3 მარტი. - N42(586). - 1 გვ.[MFN: 2070 ]
თემატიკა: თავდაცვის სამინისტრო .
დადგენილება : "დედის დღის" დაწესების შესახებ / ბერიძე რუსუდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 3 მარტი. - N42(586). - 1 გვ.[MFN: 2071 ]
თემატიკა: კანონები და დადგენილებები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 203 | 204 | 205 | 206 | 207 | 208 | 209 | 210 | 211 | 212 | 213 | შემდეგი » ბოლო »»