საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთი, ძმათამკვლელი ომი, სეპარატისტები, დესტრუქცია .
ხსნის ერთადერთი გზა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 18 სექტემბერი. - N205-206(734). - 2 გვ.[MFN: 20762 ]
ანოტაცია: საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის საბჭოს სხდომის შესახებ
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდი (სახელმწიფოს მეთაური).
განა სულერთი არ არის, მიწისძვრა დაანგრევს თუ წყალდიდობა? // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 18 სექტემბერი. - N205-206(734). - 2 გვ.[MFN: 20763 ]
გეოგ.დასახელება: (ღვითორი ).
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 33 .
საკვანძო სიტყვები: სკოლა, რეკონსტრუქცია .
ბეგიაშვილი, ეთერი
ყველა განსაცდელს უნდა გავუძლოთ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 18 სექტემბერი. - N205-206(734). - 2 გვ.[MFN: 20764 ]
გეოგ.დასახელება: მცხეთა .
თემატიკა: 43 ; 8.3.1.2 .
საკვანძო სიტყვები: განათლება, დისციპლინა, საგანგებო წესები .
ბარათაშვილი, ნანული
ჰუმანიზმი და მკაცრი წესები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 18 სექტემბერი. - N205-206(734). - 2 გვ.[MFN: 20765 ]
პერსონალია: ვახანია ზურაბ (პედაგოგიკის ინსტიტუტის ლაბორატორიის ხელმძღვანელი).
თემატიკა: 43 .
საკვანძო სიტყვები: ''კოლეჯი'', გიმნაზია,''ლიცეუმი", კონცეფცია, სწავლების მეთოდიკა, პროგრამები, სახელმძღვანელო .
წინაპართა სახელით // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 18 სექტემბერი. - N205-206(734). - 2 გვ.[MFN: 20766 ]
პერსონალია: ანჯაფარიძე ვერიკო ; ფაღავა აკაკი ; შენგელაია ნიკოლოზი .
გეოგ.დასახელება: სამეგრელო .
საკვანძო სიტყვები: იმპერიულ - რეაქციული ძალები, აფხაზეთი, კულტურა, ავანტიურისტები, ზავი, ომი .
ღთისშვილთა კავშირი
გვფარავდეს დროშა დავითისა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 18 სექტემბერი. - N205-206(734). - 2 გვ.[MFN: 20767 ]
საკვანძო სიტყვები: კონფრონტაცია,საგანგებო წესები, ხელისუფლების მომხრეები, შეიარაღებული ფორმირებები, შიდაკონფლიქტები .
საქინფორმი
ქვეყნის საჰაერო კარიბჭე - დედქალაქის სავიზიტო ბარათი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 21 ივნისი. - N120(2234). - 1 გვ.[MFN: 20768 ]
ანოტაცია: საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური მისიის ხელმძღვანელები
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდი (საქართველოს პრეზიდენტი); ჟვანია ზურაბ (პარლამენტის თავჯდომარე); ლეკიშვილი ნიკოლოზ (სახელმწიფო მინისტრი); xანკოტაძე ზურაბ (საჰაერო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); შოშიტაიშვილი ბადრი (დედაქალაქის მერი); ბროცკი დევიდ (კომპანია "აიპიემის" დირექტორი).
თემატიკა: 32 .
საკვანძო სიტყვები: აეროპორტი, პოლონური ფირმა "ექსბუტი",აეროვაგზლის შენობა, ირლანდიური კომპანია, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი .
მუშაობა ახალ პირობებში ახალ ორიენტაციას მოითხოვს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 21 ივნისი. - N120(2234). - 1,2 გვ.[MFN: 20769 ]
ანოტაცია: კვებისა და გადამმუშავებელი, საბჭოთა კავშირის ყოფილი რესპუბლიკები, ჯანმრთელობის დაცვისა და განათლების სფეროები, ჩრდილოვანი ეკონომიკა, კორუფცია
პერსონალია: შევარდნაძე ე. (პრეზიდენტი); პაპავა ვლადიმერი (ეკონომიკის მინისტრი); იაკობიძე დავით (ფინანსთა მინისტრი).
ორგანიზაცია: ზესტაფონის ფეროშენადნოფთა ქარხანა .
თემატიკა: 6 ; 21 ; 8.3.1.2 ; 22 ; 41 .
საკვანძო სიტყვები: პრივატიზებული,სასურსათო ფასები, არასასურსათო, მეწარმეობა, გაჩერებული, "კავკასიონი", "მიკროდინი", კონიაკი, შამპანური, მრეწველობა, ჩაი, ციტრუსები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2072 | 2073 | 2074 | 2075 | 2076 | 2077 | 2078 | 2079 | 2080 | 2081 | 2082 | შემდეგი » ბოლო »»