საკვანძო სიტყვები:  მამისონის უღელტეხილი, მეტეოროლოგიური სადგური.
1. ახალი ბანკი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 1 გვ.[MFN: 21188]
ანოტაცია:  "შავი ზღვის საერთაშორისო ბანკი - საქართველოს" დაფუძნების შესახებ
პერსონალია:  ჰექსტარი დევიდ (ევროპის საფინანსო დეპარტამენტის უფროსი); შევარდნაძე ედუარდ.
თემატიკა:  8.3.1.2; 8.3.1.1; 6.
1. საწარმოთა ხვალინდელი დღე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 1 გვ.[MFN: 21189]
პერსონალია:  სოკოლოვი ალექსანდრე (ფირმა "მიკროდინის" თავმჯდომარე); ლეკიშვილი ნიკო (სახელმწიფო მინისტრი); შევარდნაძე ედუარდ.
თემატიკა:  8.3.1.2; 21.
საკვანძო სიტყვები:  ფეროშენადნობი ქარხანა, "ჭიათურმანგანუმი".
1. თავდაცვის მინისტრებმა შეთანხმებას ხელი მოაწერეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 1 გვ.[MFN: 21190]
პერსონალია:  ნადიბაიძე ვარდიკო (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი); ახმედოვი; რუსტამ (უზბეკეთის თავდაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 8.3.1.1; 13.
საკვანძო სიტყვები:  შეიარაღებული ძალები, საჰაერო ხომალდები, სამხედრო აეროდრომები.
1. ჩამოვიდა მალაიზიის ელჩი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 1 გვ.[MFN: 21191]
პერსონალია:  იაჰია ბაბა დათუკ (მალაიზიის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში); შევარდნაძე.
თემატიკა:  8.3.1.2; 8.3.1.1; 12.3.2.1/1.
1. პრესას, ალბათ, ეშველება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 1 გვ.[MFN: 21192]
საკვანძო სიტყვები:  პოლიგრაფია, სახელმწიფოს მხარდაჭერა,საგამომცემლო საქმიანობა.
1. გაბაევისა და ჩიბიროვის დაპირისპირება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 1 გვ.[MFN: 21193]
პერსონალია:  ჩიბიროვი ლუდვიგ (სახალხო ნიხასის თავმჯდომარე); ჩიბიროვი (პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 9.9.9.
საკვანძო სიტყვები:  საპრეზიდენტო მმართველობა, არჩევნები.
1. გალში ქურდმა "პაგონები" დაიკერა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 1 გვ.[MFN: 21194]
ანოტაცია:  გალში შექმნილი აფხაზეთის სამხედრო კომისარიატის მიერ ცნობილი ქურდების კომისარიატში თანამდებობებზე დანიშვნის შესახებ
თემატიკა:  8.3.1.2; 13.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2115 | 2116 | 2117 | 2118 | 2119 | 2120 | 2121 | 2122 | 2123 | 2124 | 2125 |  შემდეგი »  ბოლო »»