პოლ გასქოინი - ინგლისელების დარდი და იმედი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 7 ნოემბერი. - N224(2335). - 8 გვ.[MFN: 21993 ]
ანოტაცია: ფეხბურთის შესახებ
"მოხმარებული ელექტროენერგიის სრულად გადახდაზე იქნება დამოკიდებული ენერგეტიკული კრიზისიდან გამოსვლის დაწყება უკვე 1997 წლის ზამთრის სეზონიდან" / ე. შევარდნაძე ; [ჩაიწერა]ნატო ონიანმა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 12 ნოემბერი. - N227(2338). - 1,2 გვ.[MFN: 21994 ]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის 11 ნოემბრის რადიოინტერვიუ
ბიუჯეტი-დამოუკიდებლობის ერთ-ერთი გარანტი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 12 ნოემბერი. - N227(2338). - 1 გვ.[MFN: 21995 ]
ანოტაცია: საქართველოს 1997 წლის ბიუჯეტის შესახებ
პერსონალია: ჟვანია ზურაბ (პარლამენტის თავმჯდომარე); ლეკიშვილი ნიკო (სახელმწიფო მინისტრი); შევარდნაძე ედუარდ (საქ.პრეზიდენტი).
თანამშრომლობის შედეგები უკვე რეალობაა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 12 ნოემბერი. - N227(2338). - 1 გვ.[MFN: 21996 ]
ანოტაცია: მანფრედ აბელაინისა და ედუარდ შევარდნაძის 11 ნოემბრის შეხვედრის შესახებ
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქ. პრეზიდენტი); აბელაინი მანფრედ (ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი).
ევრაზიის დერეფნის რაკურსით // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 12 ნოემბერი. - N227(2338). - 1 გვ.[MFN: 21997 ]
ანოტაცია: 10 ნოემბერს საქართველოს პრეზიდენტმა ე. შევარდნაძემ მიიღო კომპანიების "ლოგოვაზის", მერსედეს ბენცის", "მოსტბანკის", "ფორესის", "აეროფლოტისა" და ტელეკომპანია "ოერტეს"წარმომადგენლები
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქ.პრეზიდენტი); ლორთქიფანიძე ვაჟა (საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი რუსეთის ფედერაციაში).