პერსონალია: ოთუმბაევა როზა (ყირგიზეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); მენაღარაშვილი ირაკლი (საქ.საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თელავს დაუძმობილდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 13 ნოემბერი. - N228(2339). - 1 გვ.[MFN: 22042]
ანოტაცია: იტალიის ქალაქ რიეტას დელეგაციის ვიზიტის შესახებ საქართველოში
პერსონალია: მენაღარაშვილი ირაკლი (საქ. საგარეო საქმეთა მინისტრი); ჩიკეტა ანტონიო (ქ.რიეტის მერი).
პროგრამას გერმანიის მთავრობა აფინანსებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 13 ნოემბერი. - N228(2339). - 1 გვ.[MFN: 22043]
პერსონალია: აბაშიძე ასლან (აჭარის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე); შმიდტი რაინერ (საქართველო-გერმანიის ტექნიკური დახმარების კოორდინატორი).
თემატიკა: 8.3.1.1; 41.
საკვანძო სიტყვები: საქართველო, გერმანია, ტუბერკულიოზი, პრობლემები, დაფინანსება.
განიხილეს კონფლიქტების მოგვარების საკითხები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 13 ნოემბერი. - N228(2339). - 1 გვ.[MFN: 22044]
ანოტაცია: მ. უკლებასა და ა. კასპჩიკის შეხვედრის შესახებ
პერსონალია: უკლება მიხეილ (საქ. საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე); კასპჩიკი ანჟეი (ეუთოს თავმჯდომარის პირადი წარმომადგენელი).
ჩიბიროვი მზად არის განაგრძოს მოლაპარაკება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 13 ნოემბერი. - N228(2339). - 1 გვ.[MFN: 22045]
ანოტაცია: ლ.ჩიბიროვი მზად არის მოლაპარაკება განაგრძოს საქართველოსთან
პერსონალია: ჩიბიროვი ლუდვიგ (ნიხასის ყოფილი სპიკერი).
ლუკინმა დაგმო აფხაზეთში დანიშნული არჩევნები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 13 ნოემბერი. - N228(2339). - 1 გვ.[MFN: 22046]
საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთი, არჩევნები, საქართაველო, გადაწყვეტილების მიღება, რუსეთი, ჩეჩნეთი.
რეფორმატორთა კავშირი მემარჯვენე ორიენტაციისა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 13 ნოემბერი. - N228(2339). - 1 გვ.[MFN: 22047]
ანოტაცია: 12 ნოემბერს პარლამენტში გამართული პრესკონფერენციის შესახებ
პერსონალია: ჩიხრაძე იური ("ფრაქცია "მაჟორიტარის" თავმჯდომარე).
თემატიკა: 9.
მიღებაზე ამერიკელ ექიმებთან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 13 ნოემბერი. - N228(2339). - 1 გვ.[MFN: 22048]
საკვანძო სიტყვები: ლოს-ანჯელესი, მიულოკის კარდეოლოგიური ცენტრი, ჰუმანიტარული მისია, საქართველო, ჰიპერტონია, პრეპარატები, კონსულტაციები, სეიმინარები.
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2200 | 2201 | 2202 | 2203 | 2204 | 2205 | 2206 | 2207 | 2208 | 2209 | 2210 | შემდეგი » ბოლო »» |