ანოტაცია:  XXI საუკუნის ევროპის საერთო და ყოვლისმომცველი უშიშროების შესახებ
1. საქ.პრეზიდენტის პრესსამსახური-საქინფორმი
ეროვნული უშიშროების საბჭოს სხდომა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 10 დეკემბერი. - N247(2358). - 1 გვ.[MFN: 22359]
ანოტაცია:  1996 წლის 8 დეკემბერს გამართული ეროვნული უშიშროების საბჭოს სხდომის შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ე. (საქ.პრეზიდენტი); მენაღარიშვილი ირაკლი (საქ.საგარეო საქმეთა მინისტრი).
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : რ.ჩხეიძის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 1996 წლის 9 დეკემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 10 დეკემბერი. - N247(2358). - 1 გვ.[MFN: 22360]
სუფსის ტერმინალი 1998 წელს ამუშავდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 10 დეკემბერი. - N247(2358). - 1 გვ.[MFN: 22361]
ანოტაცია:  სუფსის ტერმინალის აღდგენა-რეკონსტრუქციის გეგმების განხორციელების შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქ.პრეზიდენტი); ადამსი ტერი (აზერბაიჯანის საერთაშორისო საოპერაციო კომპანიის პრეზიდენტი); ლეკიშვილი ნიკო (სახელმწიფო მინისტრი); ჭანტურია გია (საქ.ნავთობის საერთაშორისო კორპორაციის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  8.3.1.1; 32.
იმსჯელეს სათბობ-ენერგეტიკის პრობლემებზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 10 დეკემბერი. - N247(2358). - 1 გვ.[MFN: 22362]
ანოტაცია:  7 დეკემბერს გამართული თათბირის შესახებ,რომელიც მიეძღვნა ქვეყნის სათბობ-ენერგეტიკის სფეროში არსებულ პრობლემებს
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქ.პრეზიდენტი).
თემატიკა:  22.
ეკონომიკური თანამშრომლობის მიზნით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 10 დეკემბერი. - N247(2358). - 1 გვ.[MFN: 22363]
ანოტაცია:  შავი ზღვის ქვეყნების ეკონომიკური თანამშრომლობის საპარლამენტო ასამბლეის მერვე გენერალური სხდომის მუშაობის შესახებ
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2232 | 2233 | 2234 | 2235 | 2236 | 2237 | 2238 | 2239 | 2240 | 2241 | 2242 |  შემდეგი »  ბოლო »»