1. საქართველოს პარლამენტის პრესცენტრი
ბაგრატიონთა სახლის წარმომადგენლები თბილისში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 13 მარტი. - N51-52(596). - 1 გვ.[MFN: 2273]
პერსონალია:  გოგუაძე ვ. (პარლამენტის სპიკერი); ბაგრატიონი თამარ; მაგაზი ჰანიკე (კომპანიის ვიცე-პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  კომპანია, "მუნდო-კომპარტიდო".
დადგენილება : "საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ" საქართველოს რესპუბლიკის კანონის თაობაზე / გოგუაძე ვახტანგ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 13 მარტი. - N51-52(596). - 1 გვ.[MFN: 2274]
თემატიკა:  დადგენილებები.
1. ხატისკაცი, გულნაზი
რომ არ მოცდეს მარჩენალი მიწა : სად ვიშოვოთ საგაზაფხულო ხორბლის და ქერის თესლი? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 13 მარტი. - N51-52(596). - 1 გვ.[MFN: 2275]
გეოგ.დასახელება:  კასპი (სამთავისი).
საკვანძო სიტყვები:  პურპროდუქტების სახელმწიფო კორპორაცია.
1. პროექტი : რუსეთის ფედერაციისა და საქართველოს რესპუბლიკის მეგობრობისა და თანამშრომლობის ხელშეკრულება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 13 მარტი. - N51-52(596). - 2 გვ.[MFN: 2276]
თემატიკა:  საქართველო და რუსეთი.
1. ყიფიანი, თემურ
რატომ გაძვირდა ელექტროენერგია? / ყიფიანი თემურ ; [ჩაიწერა] ჯაფარიძე ციცო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 13 მარტი. - N51-52(596). - 2 გვ.[MFN: 2277]
საკვანძო სიტყვები:  ქირა, ახალი, ტარიფი, თურქეთი, აზერბაიჯანი, რუსეთი.