დადგენილება : "საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ" საქართველოს რესპუბლიკის კანონის თაობაზე / გოგუაძე ვახტანგ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 13 მარტი. - N51-52(596). - 1 გვ.[MFN: 2274]
რომ არ მოცდეს მარჩენალი მიწა : სად ვიშოვოთ საგაზაფხულო ხორბლის და ქერის თესლი? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 13 მარტი. - N51-52(596). - 1 გვ.[MFN: 2275]
პროექტი : რუსეთის ფედერაციისა და საქართველოს რესპუბლიკის მეგობრობისა და თანამშრომლობის ხელშეკრულება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 13 მარტი. - N51-52(596). - 2 გვ.[MFN: 2276]
ცოტა გავიჭირვოთ და ყველას ერთად გვეშლება / პაპავა თორნიკე ; [ჩაიწერა] ანასაშვილი მარადი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 13 მარტი. - N51-52(596). - 3 გვ.[MFN: 2279]
შევიარაღდეთ, მაგრამ რით? : საქართველოს რესპუბლიკის პროკურატურაში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 13 მარტი. - N51-52(596). - 4 გვ.[MFN: 2280]
პირველ ქართულ სამხედრო გემზე აღიმართა საქართველოს სახელმწიფო ალამი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 13 მარტი. - N51-52(596). - 4 გვ.[MFN: 2281]
სამხედრო კომენდატურა მოქმედებს / ჯანიაშვილი გურამ ; [ჩაიწერა] მარკოზაშვილი გულიკო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 13 მარტი. - N51-52(596). - 4 გვ.[MFN: 2282]