საკვანძო სიტყვები:  უმუშევრობა, გაჭირვება, პრობლემები.
1. ახალი ბანკი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 1 გვ.[MFN: 22782]
ანოტაცია:  "შავი ზღვის საერთაშორისო ბანკის - საქართველოს" დაფუძნების შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ე. (საქართველოს პრეზიდენტი); ჰექსტარი დევიდ (ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის პირველი ვიცეპრეზიდენტის მოადგილე).
1. საწარმოთა ხვალინდელი დღე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 1 გვ.[MFN: 22783]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე. (საქართველოს პრეზიდენტი); სოკოლოვი ალექსანდრე (ფირმა "მიკროდინის" თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ფეროშენადნობთა ქარხანა, "ჭიათურმანგანუმი", სამუშაო ვიზიტი.
1. თავდაცვის მინისტრებმა შეთანხმებებს ხელი მოაწერეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 1 გვ.[MFN: 22784]
პერსონალია:  ნადიბაიძე ვარდიკო (თავდაცვის მინისტრი); ახმედოვი რუსტამ (უზბეკეთის თავდაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  8.3.1.1; 13.
საკვანძო სიტყვები:  დოკუმენტების პაკეტი, თანამშრომლობა.
1. ჩამოვიდა მალაიზიის ელჩი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 1 გვ.[MFN: 22785]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე. (საქართველოს პრეზიდენტი); ბაბა დათუკ იაჰია (მალაიზიის ელჩი საქართველოში).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური არენა, სუვერენიტეტი, მეგობრული ურთიერთობა.
1. პრესას ალბათ ეშველება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 1 გვ.[MFN: 22786]
ანოტაცია:  10 სექტემბერს გაიმართა პოლიგრაფიისა და საგამომცემლო საქმისათვის სახელმწიფო მხარდაჭერის გადაუდებელ ღონისძიებათა რეალიზაციის სახელმწიფო კომისიის სხდომა
პერსონალია:  ლეკიშვილი ნიკო (სახელმწიფო მინისტრი).
1. გაბარაევისა და ჩიბიროვის დაპირისპირება? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 1 გვ.[MFN: 22787]
საკვანძო სიტყვები:  ცხინვალი, ხელისუფლება, მომავალი არჩევნები, სამოქალაქო ომი.
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : "საქართველოს საბაჟო საქმის გაუმჯობესების, საბაჟო სისტემის რეორგანიზაციის ხელშემწყობ ღონისძიებათა და საერთაშორისო ტვირთზიდვის სფეროში სახელმწიფო წესრიგის განმტკიცების შესახებ" საქართველოს პრეზიდენტის 1996 წლის 24 ივნისის N 409 ბრძანებულებაში ნიწილობრივ ცვლილებათა შეტანის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 2 გვ.[MFN: 22788]
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : "სკოლებისათვის პედაგოგთა მომზადება მრავალეროვან საზოგადოებაში" საერთაშორისო კონფერენციის მოწყობის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 2 გვ.[MFN: 22789]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2274 | 2275 | 2276 | 2277 | 2278 | 2279 | 2280 | 2281 | 2282 | 2283 | 2284 |  შემდეგი »  ბოლო »»