პრესას ალბათ ეშველება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 1 გვ.[MFN: 22786]
ანოტაცია: 10 სექტემბერს გაიმართა პოლიგრაფიისა და საგამომცემლო საქმისათვის სახელმწიფო მხარდაჭერის გადაუდებელ ღონისძიებათა რეალიზაციის სახელმწიფო კომისიის სხდომა
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : "საქართველოს საბაჟო საქმის გაუმჯობესების, საბაჟო სისტემის რეორგანიზაციის ხელშემწყობ ღონისძიებათა და საერთაშორისო ტვირთზიდვის სფეროში სახელმწიფო წესრიგის განმტკიცების შესახებ" საქართველოს პრეზიდენტის 1996 წლის 24 ივნისის N 409 ბრძანებულებაში ნიწილობრივ ცვლილებათა შეტანის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 2 გვ.[MFN: 22788]
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : "სკოლებისათვის პედაგოგთა მომზადება მრავალეროვან საზოგადოებაში" საერთაშორისო კონფერენციის მოწყობის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 სექტემბერი. - N183(2297). - 2 გვ.[MFN: 22789]