საკვანძო სიტყვები: სასამართლო, შეიარაღებული ფორმირება, ძარცვა, ადვოკატი .
შსს პრესცენტრის მასალების მიხედვით
ბრალი ედებათ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 4 გვ.[MFN: 22881 ]
საკვანძო სიტყვები: მკვლელობა, ქურდობა, ხელყუმბარა, თავდასხმა .
სპეცსამსახურები ნარკობიზნესთან საბრძოლველად ერთიანდებიან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 4 გვ.[MFN: 22882 ]
თემატიკა: 12.3.2.11 ; 8.3.1.1 .
საკვანძო სიტყვები: უკრაინა, ოპიუმი, ნარკოპრეპარატები, მარშრუტები, არალეგალური წარმოება .
"რა იცის უბნის ინსპექტორმა?" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 4 გვ.[MFN: 22883 ]
გეოგ.დასახელება: მცხეთა-მთიანეთი .
საკვანძო სიტყვები: ნარკომომხმარებელი, ოფიციალური სტატისტიკა, პოლიცია .
სტრასბურგში აღარ მიემგზავრებიან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 5 გვ.[MFN: 22884 ]
პერსონალია: ლებედი ალექსანდრე (რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივანი).
საკვანძო სიტყვები: ჩეჩნეთი, ევროპის საბჭო, საპარლამენტო ასამბლეა, სესია, "ბოევიკები" .
ტაჯიკეთი: საბრძოლო მოქმედება დროებით შეწყდა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 5 გვ.[MFN: 22885 ]
პერსონალია: აზიმოვი ამირკულ (ტაჯიკეთის უშიშროების საბჭოს მდივანი).
საკვანძო სიტყვები: მოლაპარაკება, ოპოზიცია, მთავრობის ჯარები .
"კრასნაია ზვეზდა" სამოქმედოდ მოუწოდებს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 5 გვ.[MFN: 22886 ]
საკვანძო სიტყვები: ჩეჩნეთი, სამშვიდობო პროცესი, კოალიციური მთავრობა .
ამოწმებენ ბანკების საქმიანობას // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 5 გვ.[MFN: 22887 ]
საკვანძო სიტყვები: საგადასახადო სამსახური, კომერციული ბანკები, კანონმდებლობა .
რუმინეთმა და უნგრეთმა ხელი მოაწერეს ისტორიულ ხელშეკრულებას // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 5 გვ.[MFN: 22888 ]
პერსონალია: ვლაკაროუ ნიკოლაე (რუმინეთის პრემიერი); ჰორნი გიულა (უნგრეთის პრემიერი).
საკვანძო სიტყვები: ტრანსილვანიის პროვინცია, ისტორიული მეტოქეობა, დოკუმენტი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2284 | 2285 | 2286 | 2287 | 2288 | 2289 | 2290 | 2291 | 2292 | 2293 | 2294 | შემდეგი » ბოლო »»