საკვანძო სიტყვები:  სასამართლო, შეიარაღებული ფორმირება, ძარცვა, ადვოკატი.
1. შსს პრესცენტრის მასალების მიხედვით
ბრალი ედებათ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 4 გვ.[MFN: 22881]
საკვანძო სიტყვები:  მკვლელობა, ქურდობა, ხელყუმბარა, თავდასხმა.
სპეცსამსახურები ნარკობიზნესთან საბრძოლველად ერთიანდებიან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 4 გვ.[MFN: 22882]
თემატიკა:  12.3.2.11; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  უკრაინა, ოპიუმი, ნარკოპრეპარატები, მარშრუტები, არალეგალური წარმოება.
"რა იცის უბნის ინსპექტორმა?" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 4 გვ.[MFN: 22883]
საკვანძო სიტყვები:  ნარკომომხმარებელი, ოფიციალური სტატისტიკა, პოლიცია.
1. სტრასბურგში აღარ მიემგზავრებიან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 5 გვ.[MFN: 22884]
პერსონალია:  ლებედი ალექსანდრე (რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  ჩეჩნეთი, ევროპის საბჭო, საპარლამენტო ასამბლეა, სესია, "ბოევიკები".
1. ტაჯიკეთი: საბრძოლო მოქმედება დროებით შეწყდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 5 გვ.[MFN: 22885]
პერსონალია:  აზიმოვი ამირკულ (ტაჯიკეთის უშიშროების საბჭოს მდივანი).
თემატიკა:  8.2; 13.
საკვანძო სიტყვები:  მოლაპარაკება, ოპოზიცია, მთავრობის ჯარები.
1. "კრასნაია ზვეზდა" სამოქმედოდ მოუწოდებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 5 გვ.[MFN: 22886]
საკვანძო სიტყვები:  ჩეჩნეთი, სამშვიდობო პროცესი, კოალიციური მთავრობა.
1. ამოწმებენ ბანკების საქმიანობას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 5 გვ.[MFN: 22887]
საკვანძო სიტყვები:  საგადასახადო სამსახური, კომერციული ბანკები, კანონმდებლობა.
1. რუმინეთმა და უნგრეთმა ხელი მოაწერეს ისტორიულ ხელშეკრულებას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 19 სექტემბერი. - N189(2302). - 5 გვ.[MFN: 22888]
პერსონალია:  ვლაკაროუ ნიკოლაე (რუმინეთის პრემიერი); ჰორნი გიულა (უნგრეთის პრემიერი).
საკვანძო სიტყვები:  ტრანსილვანიის პროვინცია, ისტორიული მეტოქეობა, დოკუმენტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2284 | 2285 | 2286 | 2287 | 2288 | 2289 | 2290 | 2291 | 2292 | 2293 | 2294 |  შემდეგი »  ბოლო »»