1. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადება : მკაცრი ზემოქმედების ღონისძიებებზე გადასვლის დრო დადგა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1,2 გვ.[MFN: 23119]
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი, საგარეო საქმეთა სამინისტრო, პროტესტი, რუსეთის სამშვიდობო ძალები, ტერორისტული აქტები.
1. უკანასკნელ საათს : გუბერნატორთა არჩევნები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23120]
ანოტაცია:  ლენინგრადისა და როსტოვის ოლქებში გაიმართა გუბერნატორთა არჩევნები
1. უკანასკნელ საათს : გენადი ზიუგანოვის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23121]
ანოტაცია:  რუსეთის კომპარტიის ლიდერი მოითხოვს ბორის ელცინის გადადგომას
1. უკანასკნელ საათს : ლებედს ამაგს წყალში უყრიან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23122]
პერსონალია:  ჩერნომირდინი ვიქტორ (რუსეთის პრემიერი); ლებედი ალექსანდრე (რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივანი); იანდარბიევი (ჩეჩნეთის ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  საუბარი, მომავალი მოლაპარაკება, ჩეჩნეთის დელეგაცია, კოალიციური მთავრობა.
1. ერთობლივი ავიაკომპანიის შექმნისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23123]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე. (საქართველოს პრეზიდენტი); ლენდი როჯერ (ამერიკული კომპანია "გლობალ ეარ სერვის"-ის პრეზიდენტი); ადეიშვილი მერაბ (ტრანსპორტის მინისტრი); ჭანკოტაძე ზურაბ (საჰაერო ტრანსპორტის დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  32; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  მიღება, შეხვედრა, ქართულ-ამერიკული ავიაკომპანია.
1. ვლადიმერ ზემსკი გვემშვიდობება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23124]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე. (საქართველოს პრეზიდენტი); ლეკიშვილი ნიკო (სახელმწიფო მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  დიპლომატიური მისიის დასრულება, შეხვედრა.
1. პარლამენტის ბიუროს სხდომა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23125]
საკვანძო სიტყვები:  პლენარული სხდომა, დღის წესრიგი.
1. პურის ფასები უცვლელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23126]
ორგანიზაცია:  სოციალურ-ეკონომიკური ინფორმაციის დეპარტამენტი.
თემატიკა:  6.
საკვანძო სიტყვები:  მაღაზიები, ბაზრები, სამომხმარებლო ფასების ინდექსი.
1. სეპარატისტები იწვევენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23127]
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზი სეპარატისტები, მოსაწვევები, საერთაშორისო ორგანიზაციები, დანიშნული არჩევნები.
1. არმია მზად არის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23128]
პერსონალია:  ნადიბაიძე ვარდიკო (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  13; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა, ურთიერთქმედება მეზობელ სახელმწიფოებთან.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2308 | 2309 | 2310 | 2311 | 2312 | 2313 | 2314 | 2315 | 2316 | 2317 | 2318 |  შემდეგი »  ბოლო »»