საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადება : მკაცრი ზემოქმედების ღონისძიებებზე გადასვლის დრო დადგა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1,2 გვ.[MFN: 23119 ]
საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთი, საგარეო საქმეთა სამინისტრო, პროტესტი, რუსეთის სამშვიდობო ძალები, ტერორისტული აქტები .
უკანასკნელ საათს : გუბერნატორთა არჩევნები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23120 ]
ანოტაცია: ლენინგრადისა და როსტოვის ოლქებში გაიმართა გუბერნატორთა არჩევნები
თემატიკა: 8.2 .
უკანასკნელ საათს : გენადი ზიუგანოვის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23121 ]
ანოტაცია: რუსეთის კომპარტიის ლიდერი მოითხოვს ბორის ელცინის გადადგომას
პერსონალია: ელცინი ბორის (რუსეთის პრეზიდენტი).
უკანასკნელ საათს : ლებედს ამაგს წყალში უყრიან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23122 ]
პერსონალია: ჩერნომირდინი ვიქტორ (რუსეთის პრემიერი); ლებედი ალექსანდრე (რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივანი); იანდარბიევი (ჩეჩნეთის ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები: საუბარი, მომავალი მოლაპარაკება, ჩეჩნეთის დელეგაცია, კოალიციური მთავრობა .
ერთობლივი ავიაკომპანიის შექმნისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23123 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ე. (საქართველოს პრეზიდენტი); ლენდი როჯერ (ამერიკული კომპანია "გლობალ ეარ სერვის"-ის პრეზიდენტი); ადეიშვილი მერაბ (ტრანსპორტის მინისტრი); ჭანკოტაძე ზურაბ (საჰაერო ტრანსპორტის დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: 32 ; 8.3.1.1 .
საკვანძო სიტყვები: მიღება, შეხვედრა, ქართულ-ამერიკული ავიაკომპანია .
ვლადიმერ ზემსკი გვემშვიდობება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23124 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ე. (საქართველოს პრეზიდენტი); ლეკიშვილი ნიკო (სახელმწიფო მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: დიპლომატიური მისიის დასრულება, შეხვედრა .
პარლამენტის ბიუროს სხდომა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23125 ]
პერსონალია: ჟვანია ზურაბ (პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: 12.3.2.1 .
საკვანძო სიტყვები: პლენარული სხდომა, დღის წესრიგი .
პურის ფასები უცვლელია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23126 ]
ორგანიზაცია: სოციალურ-ეკონომიკური ინფორმაციის დეპარტამენტი .
თემატიკა: 6 .
საკვანძო სიტყვები: მაღაზიები, ბაზრები, სამომხმარებლო ფასების ინდექსი .
სეპარატისტები იწვევენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23127 ]
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 8.3.1.1 .
საკვანძო სიტყვები: აფხაზი სეპარატისტები, მოსაწვევები, საერთაშორისო ორგანიზაციები, დანიშნული არჩევნები .
არმია მზად არის // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 1 ოქტომბერი. - N197(2310). - 1 გვ.[MFN: 23128 ]
პერსონალია: ნადიბაიძე ვარდიკო (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი).
თემატიკა: 13 ; 8.3.1.1 .
საკვანძო სიტყვები: ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა, ურთიერთქმედება მეზობელ სახელმწიფოებთან .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2308 | 2309 | 2310 | 2311 | 2312 | 2313 | 2314 | 2315 | 2316 | 2317 | 2318 | შემდეგი » ბოლო »»