არნახული, 21-ე კატეგორიის... : ჭადრაკი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 5 ოქტომბერი. - N201(2314). - 11 გვ.[MFN: 23299]
პერსონალია:  კარპოვი ანატოლი (მოჭადრაკე); კასპაროვი გარი (მოჭადრაკე).
თემატიკა:  42; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  ლას-პალმასი, ესპანეთი, საერთაშორისო ტურნირი, "მსოფლიოს არაოფიციალური ჩემპიონატი".
ამ საქმის უკან ჩვენი შვილები დგანან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 5 ოქტომბერი. - N201(2314). - 11 გვ.[MFN: 23300]
თემატიკა:  42; 8.3.1.2.
საკვანძო სიტყვები:  სპორტული კლუბი "მერანი", სპორტული ბაზები, პრობლემები.
1. გუდიაშვილი, თენგიზ
წარმატება ინგლისელებთან, ამერიკელებთან, უფულობასთან და... მსაჯებთან დავაში / თენგიზ გუდიაშვილი ; [ჩაიწერა] იაგო სავანელმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 5 ოქტომბერი. - N201(2314). - 11 გვ.[MFN: 23301]
პერსონალია:  გუდიაშვილი თენგიზ (მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები:  კიკბოქსინგი, ინგლისი, ჩელტენჰემი, მსოფლიო თასის გათამაშება.
1. ბარჯაძე, გაბრიელ
"მღერა არს ესენიცა და ჭადრაკთა და ნარდთა" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 5 ოქტომბერი. - N201(2314). - 11 გვ.[MFN: 23302]
პერსონალია:  კისინჯერი ჰენრი (აშშ ყოფილი სახელმწიფო მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  ნარდი, მონტე-კარლო, მსოფლიო ჩემპიონატი, სპორტკლუბი "შევარდენი 91".
მხატვრები "ომის გვერდით" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 5 ოქტომბერი. - N201(2314). - 12 გვ.[MFN: 23303]
ანოტაცია:  მოსკოვში, ცენტრალური მხატვრის სახლში გაიმართა ქართველ მხატვართა ჯგუფური გამოფენა სახელწოდებით - "ომის გვერდით"
მიეძღვნა ვლადიმერ ფეტვიაშვილის ხსოვნას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 5 ოქტომბერი. - N201(2314). - 12 გვ.[MFN: 23304]
ანოტაცია:  საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის შესახებ, რომელიც მიეძღვნა დიდი მეცნიერის ხსოვნას
პერსონალია:  ფეტვიაშვილი ვლადიმერ (ფიზიკოსი).
წერილი ვოვა ხიჟბას აფხაზ მეგობარს : ლექსი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 9 ოქტომბერი. - N203(2316). - 1 გვ.[MFN: 23305]
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : დ.ხახუტაიშვილის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 1996 წლის 20 სექტემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 9 ოქტომბერი. - N203(2316). - 1 გვ.[MFN: 23306]
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : ქ.ანანიაშვილის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 1996 წლის 25 სექტემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 9 ოქტომბერი. - N203(2316). - 1 გვ.[MFN: 23307]
1. განიხილება კონფლიქტის მოწესრიგების პროცესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 9 ოქტომბერი. - N203(2316). - 1 გვ.[MFN: 23308]
პერსონალია:  ბრუნერი ედუარდ (გაეროს გენერალური მდივნის სპეციალური წარმომადგენელი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი, უკანონო არჩევნები, საერთაშორისო ტრიბუნალი, მშვიდობიანი იძულების მეთოდი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2326 | 2327 | 2328 | 2329 | 2330 | 2331 | 2332 | 2333 | 2334 | 2335 | 2336 |  შემდეგი »  ბოლო »»