იძულებული არიან აღიარონ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23360 ]
გეოგ.დასახელება: ზუგდიდი .
საკვანძო სიტყვები: სოხუმი, ოჩამჩირე, ტერორისტული აქტები, ინსპირირება, დაპირისპირებული დაჯგუფებები .
ოჩამჩირლები გუდაუთელებით შეცვალეს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23361 ]
საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთი, გალის რაიონი, "ბოევიკები", არჩევნებისათვის მზადება .
ლტოლვილებთან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23362 ]
პერსონალია: ყოლბაია ვახტანგ (პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება: ბორჯომი ; ასპინძა ; ახალციხე ; ახალქალაქი .
საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთის ლტოლვილი მოსახლეობა, შეხვედრები, ზამთრის სეზონისათვის მზადება .
შალვა ნათელაშვილის პრესკონფერენცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23363 ]
ორგანიზაცია: ფრაქცია "ამომრჩეველი" .
თემატიკა: 9 ; 12.3.2.1 .
საკვანძო სიტყვები: კანონპროექტი, საერთაშორისო ტრიბუნალი, აფხაზეთის საკითხი .
გამკაცრდა კონტროლი საქართველოს სამხედრო გზაზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23364 ]
თემატიკა: 13 ; 8.3.1.1 .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოში დისლოცირებული რუსეთის ჯარის ნაწილები, საბრძოლო მზადყოფნა, სასაზღვრო ჯარები, ჩეჩნეთში შექმნილი ვითარება .
რუსეთი კვოტებს საქართველოს სთხოვს? // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23365 ]
საკვანძო სიტყვები: სამხედრო კვოტები, ნატოს ხელმძღვანელობა, აფხაზეთი, საქართველოს იურისდიქციის აღდგენა .
ჩამოიტანეს არქივის უნიკალური მასალები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23366 ]
ანოტაცია: პარლამენტის მოწვევით თბილისს ესტუმრნენ საფრანგეთის ემიგრაციის წარმომადგენლები, რომლებმაც ჩამოიტანეს საქართველოს ეროვნული არქივის უნიკალური მასალები
პერსონალია: ბერიშვილი მამია (საფრანგეთში მცხოვრები ქართველი ემიგრანტი); ბერიშვილი ტიერ (ემიგრანტი).
აფეთქება სევასტოპოლში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23367 ]
პერსონალია: სემიონოვი (სევასტოპოლის მერი).
საკვანძო სიტყვები: თავდასხმა, მრავალი ჭრილობა, პროგრესული ორიენტაცია .
სროლა ვლადივოსტოკში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23368 ]
პერსონალია: როდიონოვი იგორ (რუსეთის თავდაცვის მინისტრი).
თემატიკა: 13 ; 8.2 .
საკვანძო სიტყვები: რუსეთის არმია, განუკითხაობა, ავტომატის ცეცხლი, ინციდენტი, კამჩატკა .
ლებედი: რუსეთი უნდა შეიარაღდეს! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23369 ]
პერსონალია: ლებედი ალექსანდრე (რუსეთის უშიშრობის საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა: 8.2 ; 13 .
საკვანძო სიტყვები: ბრიუსელი, სენსაციური განცხადება, ნატოს შტაბბინა, საშიში ტენდენცია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2332 | 2333 | 2334 | 2335 | 2336 | 2337 | 2338 | 2339 | 2340 | 2341 | 2342 | შემდეგი » ბოლო »»