1. იძულებული არიან აღიარონ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23360]
საკვანძო სიტყვები:  სოხუმი, ოჩამჩირე, ტერორისტული აქტები, ინსპირირება, დაპირისპირებული დაჯგუფებები.
1. ოჩამჩირლები გუდაუთელებით შეცვალეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23361]
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი, გალის რაიონი, "ბოევიკები", არჩევნებისათვის მზადება.
1. ლტოლვილებთან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23362]
პერსონალია:  ყოლბაია ვახტანგ (პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება:  ბორჯომი; ასპინძა; ახალციხე; ახალქალაქი.
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთის ლტოლვილი მოსახლეობა, შეხვედრები, ზამთრის სეზონისათვის მზადება.
1. შალვა ნათელაშვილის პრესკონფერენცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23363]
ორგანიზაცია:  ფრაქცია "ამომრჩეველი".
თემატიკა:  9; 12.3.2.1.
საკვანძო სიტყვები:  კანონპროექტი, საერთაშორისო ტრიბუნალი, აფხაზეთის საკითხი.
1. გამკაცრდა კონტროლი საქართველოს სამხედრო გზაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23364]
თემატიკა:  13; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოში დისლოცირებული რუსეთის ჯარის ნაწილები, საბრძოლო მზადყოფნა, სასაზღვრო ჯარები, ჩეჩნეთში შექმნილი ვითარება.
1. რუსეთი კვოტებს საქართველოს სთხოვს? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23365]
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო კვოტები, ნატოს ხელმძღვანელობა, აფხაზეთი, საქართველოს იურისდიქციის აღდგენა.
1. ჩამოიტანეს არქივის უნიკალური მასალები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23366]
ანოტაცია:  პარლამენტის მოწვევით თბილისს ესტუმრნენ საფრანგეთის ემიგრაციის წარმომადგენლები, რომლებმაც ჩამოიტანეს საქართველოს ეროვნული არქივის უნიკალური მასალები
პერსონალია:  ბერიშვილი მამია (საფრანგეთში მცხოვრები ქართველი ემიგრანტი); ბერიშვილი ტიერ (ემიგრანტი).
1. აფეთქება სევასტოპოლში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23367]
პერსონალია:  სემიონოვი (სევასტოპოლის მერი).
საკვანძო სიტყვები:  თავდასხმა, მრავალი ჭრილობა, პროგრესული ორიენტაცია.
1. სროლა ვლადივოსტოკში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23368]
პერსონალია:  როდიონოვი იგორ (რუსეთის თავდაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  13; 8.2.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის არმია, განუკითხაობა, ავტომატის ცეცხლი, ინციდენტი, კამჩატკა.
1. ლებედი: რუსეთი უნდა შეიარაღდეს! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 11 ოქტომბერი. - N205(2317). - 1 გვ.[MFN: 23369]
პერსონალია:  ლებედი ალექსანდრე (რუსეთის უშიშრობის საბჭოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ბრიუსელი, სენსაციური განცხადება, ნატოს შტაბბინა, საშიში ტენდენცია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2332 | 2333 | 2334 | 2335 | 2336 | 2337 | 2338 | 2339 | 2340 | 2341 | 2342 |  შემდეგი »  ბოლო »»