"ჩვენ ისევ ერთად ვართ" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 19 ოქტომბერი. - N211(2322). - 1 გვ.[MFN: 23625 ]
ანოტაცია: 18 ოქტომბერს დიდ საკონცერტო დარბაზში საზეიმოდ დაიხურა რუსეთის ღია კინლფესტივალის "კინოტავრის" დღეები თბილისში
თემატიკა: 44 ; 8.3.1.1 .
როცა ლოცვას ძალისხმევაც ახლავს / არჩილ მანჯგალაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 19 ოქტომბერი. - N211(2322). - 1,3 გვ.[MFN: 23626 ]
ანოტაცია: ქართველ მღვდელმთავართა ვიზიტის შესახებ მოსკოვში
პერსონალია: ილია II (სრულიად საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი); ალექსი II (სრულიად რუსეთის პატრიარქი).
თემატიკა: 4.2 ; 8.3.1.1 .
"რემკო ენერჯი" დაინტერესებულია საქართველოს ნავთობრესურსებით // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 19 ოქტომბერი. - N211(2322). - 1 გვ.[MFN: 23627 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); რემპი სტივენ (ბრიტანული კომპანია "რემკო ენერჯის" თავმჯდომარე); ჭანტურია გია (საქართველოს ნავთობის საერთაშორისო კომპანიის პრეზიდენტი).
თემატიკა: 22 ; 8.3.1.1 .
საკვანძო სიტყვები: შეხვედრა, საერთაშორისო ნავთობკონსორციუმი, ორმხრივი პარტნიორობა, აზერბაიჯანული ნავთობის ტრანზიტი, ნავთობის ძიება-მოპოვება .
თანამშრომლობის გაღრმავების ასპექტები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 19 ოქტომბერი. - N211(2322). - 1 გვ.[MFN: 23628 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ფატეევი ვიქტორ (ინგუშეთის პრემიერ-მინისტრის პირველი მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები: შეხვედრა, საუბარი, ურთიერთგაგება, სოციალური და კულტურული თანამშრომლობა, რუსეთის სუბიექტი .
საპარლამენტათშორისო ასამბლეის მუდმივ-მოქმედი კომისიის სხდომა თბილისში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 19 ოქტომბერი. - N211(2322). - 1 გვ.[MFN: 23629 ]
ანოტაცია: გაიმართა დსთ საპარლამენტთაშორისო ასამბლეის თავდაცვისა და უშიშროების მუდმივმოქმედი კომისიის სხდომა
პერსონალია: ზელენევი ევგენი (რუსეთის სათათბიროს წევრი); ჟვანია ზურაბ (პარლამენტის თავმჯდომარე).
გაერო სანქციას არ აძლევს არჩევნებს აფხაზეთში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1996. - 19 ოქტომბერი. - N211(2322). - 1 გვ.[MFN: 23630 ]
პერსონალია: რენინგერი ჯონ (გაეროს სამდივნოს ევროპის პოლიტიკური დეპარტამენტის დირექტორი); ჩიტაია კახა (საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: 12.3.2.1 ; 8.3.1.1 .
საკვანძო სიტყვები: პარლამენტის პლენარული სხდომა, წერილი, საინფორმაციო საშუალებები, დეზინფორმაცია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2358 | 2359 | 2360 | 2361 | 2362 | 2363 | 2364 | 2365 | 2366 | 2367 | 2368 | შემდეგი » ბოლო »»