"ჩვენ ისევ ერთად ვართ" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 19 ოქტომბერი. - N211(2322). - 1 გვ.[MFN: 23625]
ანოტაცია:  18 ოქტომბერს დიდ საკონცერტო დარბაზში საზეიმოდ დაიხურა რუსეთის ღია კინლფესტივალის "კინოტავრის" დღეები თბილისში
როცა ლოცვას ძალისხმევაც ახლავს / არჩილ მანჯგალაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 19 ოქტომბერი. - N211(2322). - 1,3 გვ.[MFN: 23626]
ანოტაცია:  ქართველ მღვდელმთავართა ვიზიტის შესახებ მოსკოვში
პერსონალია:  ილია II (სრულიად საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი); ალექსი II (სრულიად რუსეთის პატრიარქი).
თემატიკა:  4.2; 8.3.1.1.
1. "რემკო ენერჯი" დაინტერესებულია საქართველოს ნავთობრესურსებით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 19 ოქტომბერი. - N211(2322). - 1 გვ.[MFN: 23627]
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); რემპი სტივენ (ბრიტანული კომპანია "რემკო ენერჯის" თავმჯდომარე); ჭანტურია გია (საქართველოს ნავთობის საერთაშორისო კომპანიის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  22; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, საერთაშორისო ნავთობკონსორციუმი, ორმხრივი პარტნიორობა, აზერბაიჯანული ნავთობის ტრანზიტი, ნავთობის ძიება-მოპოვება.
1. თანამშრომლობის გაღრმავების ასპექტები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 19 ოქტომბერი. - N211(2322). - 1 გვ.[MFN: 23628]
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ფატეევი ვიქტორ (ინგუშეთის პრემიერ-მინისტრის პირველი მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, საუბარი, ურთიერთგაგება, სოციალური და კულტურული თანამშრომლობა, რუსეთის სუბიექტი.
1. საპარლამენტათშორისო ასამბლეის მუდმივ-მოქმედი კომისიის სხდომა თბილისში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 19 ოქტომბერი. - N211(2322). - 1 გვ.[MFN: 23629]
ანოტაცია:  გაიმართა დსთ საპარლამენტთაშორისო ასამბლეის თავდაცვისა და უშიშროების მუდმივმოქმედი კომისიის სხდომა
პერსონალია:  ზელენევი ევგენი (რუსეთის სათათბიროს წევრი); ჟვანია ზურაბ (პარლამენტის თავმჯდომარე).
1. გაერო სანქციას არ აძლევს არჩევნებს აფხაზეთში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 19 ოქტომბერი. - N211(2322). - 1 გვ.[MFN: 23630]
პერსონალია:  რენინგერი ჯონ (გაეროს სამდივნოს ევროპის პოლიტიკური დეპარტამენტის დირექტორი); ჩიტაია კახა (საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  12.3.2.1; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  პარლამენტის პლენარული სხდომა, წერილი, საინფორმაციო საშუალებები, დეზინფორმაცია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2358 | 2359 | 2360 | 2361 | 2362 | 2363 | 2364 | 2365 | 2366 | 2367 | 2368 |  შემდეგი »  ბოლო »»