მე ვხედავ ნოდარ დუმბაძეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 26 ოქტომბერი. - N216(2327). - 4 გვ.[MFN: 23781]
ანოტაცია:  გამოიცა ნოდარ დუმბაძის წიგნი "ორი რომანი"
1. მოითხოვენ მთელი ფედერალური ჯარების გაყვანას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 26 ოქტომბერი. - N216(2327). - 5 გვ.[MFN: 23782]
პერსონალია:  კვაშნინი ანატოლი (ჩრდილო კავკასიის სამხედრო ოლქის სარდალი).
საკვანძო სიტყვები:  ჩეჩნეთი, რუსეთის სათათბირო, გეოპოლიტიკის კომიტეტის სხდომა, კოალიციური მთავრობა, შეიარაღებული პროვოკაციები.
1. თალიბები რუსეთს აგრესიას აბრალებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 26 ოქტომბერი. - N216(2327). - 5 გვ.[MFN: 23783]
საკვანძო სიტყვები:  ირანი, ინდოეთი, "თალიბანის" მოძრაობა, ქაბულის ახალი ადმინისტრაცია.
1. ჩეჩნეთის არჩევნებს არაფერი დააბრკოლებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 26 ოქტომბერი. - N216(2327). - 5 გვ.[MFN: 23784]
საკვანძო სიტყვები:  საპარლამენტო, საპრეზიდენტო არჩევნები, დიდძალი სახსრები, საზოგადოებრივი საწყისები.
1. რუსეთის სათათბიროს მიმართვა უკრაინის უზენაეს საბჭოს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 26 ოქტომბერი. - N216(2327). - 5 გვ.[MFN: 23785]
საკვანძო სიტყვები:  ოფიციალური მიმართვა, შავი ზღვის ფლოტის გაყოფა.
1. ელცინმა რუცკოის მიულოცა გუბერნატორად არჩევა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 26 ოქტომბერი. - N216(2327). - 5 გვ.[MFN: 23786]
საკვანძო სიტყვები:  მისალოცი დეპეშა, კურსკის ოლქი, ადმინისტრაციის მეთაურის პოსტი.
1. ჩუბაისი - "მეორე რასპუტინი" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 26 ოქტომბერი. - N216(2327). - 5 გვ.[MFN: 23787]
საკვანძო სიტყვები:  "ჩიკაგო ტრიბუნი", პოლიტიკური მომომხილველი, რუსეთში შექმნილი სიტუაცია, "პრეზიდენტის ინტრიგანი", "პრეზიდენტის ყური", პოლიტიკური კარიერა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2374 | 2375 | 2376 | 2377 | 2378 | 2379 | 2380 | 2381 | 2382 | 2383 | 2384 |  შემდეგი »  ბოლო »»