1. უშიშრობის სამინისტრო უარყოფს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23867]
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი, არჩევნები, ტერორისტული აქტები, მშვიდობიანი მეთოდები.
1. უკვე 1000 ადამიანი გადმოვიდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23868]
პერსონალია:  ნადარეიშვილი თამაზ (აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი, მომავალი არჩევნები, დამსჯელი ჯგუფები, საარჩევნო უბნები, დახვრეტის მუქარა.
1. დაპირება არ შეასრულეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23869]
საკვანძო სიტყვები:  აზერბაიჯანელი მესაზღვრეები, საქართველო-აზერბაიჯანის ხიდი, საქართველოს ტერიტორიის ნაწილი, მოლაპარაკება.
1. ვინ იქნება სახალხო დამცველი? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23870]
საკვანძო სიტყვები:  პარლამენტის ფრაქციები, დეპუტატები, კონსულტაციები, სახალხო დამცველის კანდიდატურა.
1. ლიკვიდირებულია გია ჭანტურიას სახელობის ფონდი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23871]
1. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23872]
ანოტაცია:  პირველი კოლეგიის შემადგენლობის განცხადება
1. ლიდერობს ერთობლივი კომპანია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23873]
თემატიკა:  22; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  ნავთობის მოპოვება, მაჩვენებლები, საქართველო-ბრიტანეთის კომპანია.
1. ასი ათასი და მეტი დოლარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23874]
ორგანიზაცია:  მსოფლიო ბანკი; ამერიკელების ფირმა "გია"; სააქციო საზოგადოება "ჭიათურმანგანუმი".
საკვანძო სიტყვები:  16 ათასი დოლარი, აქციები, საერთაშორისო ტენდერი.
1. გორი ქართლში პირველობს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23875]
თემატიკა:  37.
საკვანძო სიტყვები:  კულტურების მოსავალი, ბოსტნეული, საჰექტარო მოსავლიანობა.
1. პირველი რეისი - ლონდონიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23876]
თემატიკა:  8.3.1.1; 42.
საკვანძო სიტყვები:  "ტუ-154", ავიალაინერი, ინგლისის ფეხბურთელთა გუნდი, გულშემატკივრები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2383 | 2384 | 2385 | 2386 | 2387 | 2388 | 2389 | 2390 | 2391 | 2392 | 2393 |  შემდეგი »  ბოლო »»