| ჩანაწერები: | 135,068 |
უშიშრობის სამინისტრო უარყოფს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23867]
საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთი, არჩევნები, ტერორისტული აქტები, მშვიდობიანი მეთოდები.
უკვე 1000 ადამიანი გადმოვიდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23868]
პერსონალია: ნადარეიშვილი თამაზ (აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთი, მომავალი არჩევნები, დამსჯელი ჯგუფები, საარჩევნო უბნები, დახვრეტის მუქარა.
დაპირება არ შეასრულეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23869]
საკვანძო სიტყვები: აზერბაიჯანელი მესაზღვრეები, საქართველო-აზერბაიჯანის ხიდი, საქართველოს ტერიტორიის ნაწილი, მოლაპარაკება.
ვინ იქნება სახალხო დამცველი? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23870]
თემატიკა: 12.3.2.1.
საკვანძო სიტყვები: პარლამენტის ფრაქციები, დეპუტატები, კონსულტაციები, სახალხო დამცველის კანდიდატურა.
ლიკვიდირებულია გია ჭანტურიას სახელობის ფონდი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23871]
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23872]
ანოტაცია: პირველი კოლეგიის შემადგენლობის განცხადება
ლიდერობს ერთობლივი კომპანია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23873]
თემატიკა: 22; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები: ნავთობის მოპოვება, მაჩვენებლები, საქართველო-ბრიტანეთის კომპანია.
ასი ათასი და მეტი დოლარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23874]
ორგანიზაცია: მსოფლიო ბანკი; ამერიკელების ფირმა "გია"; სააქციო საზოგადოება "ჭიათურმანგანუმი".
საკვანძო სიტყვები: 16 ათასი დოლარი, აქციები, საერთაშორისო ტენდერი.
გორი ქართლში პირველობს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23875]
თემატიკა: 37.
საკვანძო სიტყვები: კულტურების მოსავალი, ბოსტნეული, საჰექტარო მოსავლიანობა.
პირველი რეისი - ლონდონიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1996. - 31 ოქტომბერი. - N219(2330). - 1 გვ.[MFN: 23876]
თემატიკა: 8.3.1.1; 42.
საკვანძო სიტყვები: "ტუ-154", ავიალაინერი, ინგლისის ფეხბურთელთა გუნდი, გულშემატკივრები.
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2383 | 2384 | 2385 | 2386 | 2387 | 2388 | 2389 | 2390 | 2391 | 2392 | 2393 | შემდეგი » ბოლო »» |