თბილისის მერი და ბავშვები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 5 იანვარი. - N2 (2375). - 1 გვ.[MFN: 24882]
პერსონალია:  შოშიტაიშვილი ბადრი (თბილისის მერი); მეტრეველი როინ (თსუ რექტორი); ფანჯიკიძე გურამ (მწერალთა კავშირის თავმჯდომარე); ბრეგვაძე ნანი (მომღერალი); გეგეჭკორი გიორგი (მსახიობი).
თემატიკა:  12.3.2.1/2.
საკვანძო სიტყვები:  წარჩინებული მოსწავლეები, საახალწლო ზეიმი, ფასიანი საჩუქრები.
"საქართველოს ყველა მოქალაქეს მინდა მივულოცო შობის ბრწყინვალე დღესასწაული, ვუსურვო ყველა ოჯახს და მთლიანად საქართველოს ბედნიერება და სიხარული, გამთლიანება" / ედუარდ შევარდნაძე ; [ჩაიწერა] ნატო ონიანმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 7 იანვარი. - N4 (2377). - 1,2 გვ.[MFN: 24883]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის 6 იანვრის რადიოინტერვიუ
1. "აკურთხე გვირგვინი წელიწადისა შენისა, უფალო!" : უწმინდესის და უნეტარესის, სრულიად საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქის ილია II-ის საშობაო ეპისტოლე საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის ღვთივკურთხეულ ჩვენს შვილებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 7 იანვარი. - N4 (2377). - 1,5 გვ.[MFN: 24884]
1. ყველა წინადადებას ვერ დავთანხმდებით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 7 იანვარი. - N4 (2377). - 1 გვ.[MFN: 24885]
საკვანძო სიტყვები:  თათბირები, სააქციო საზოგადოება "მაუდი", "ჭიათურმარგანეცი".
1. კონტრ-ადმირალის კომერციული საქმენი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 7 იანვარი. - N4 (2377). - 1 გვ.[MFN: 24886]
პერსონალია:  ჯავახიშვილი ალექსანდრე (საზღვაო ძალების ყოფილი სარდალი).
თემატიკა:  13; 12.3.2.11.
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო პროკურატურა, ფოთის პორტი, კომერციული საქონელი.
1. იაფ ნავთს ბენზინის სუნი არ ასდის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 7 იანვარი. - N4 (2377). - 1 გვ.[MFN: 24887]
თემატიკა:  22; 3.2.3.
საკვანძო სიტყვები:  საქველმოქმედო აქცია.
1. განახლდა სასამართლო პროცესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 7 იანვარი. - N4 (2377). - 1 გვ.[MFN: 24888]
საკვანძო სიტყვები:  ვილნიუსი, სასამართლო პროცესი, "ლიტვის 13 იანვრის" საქმე.
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : ყოფილი იუგოსლავიის ტერიტორიაზე და რუანდაში ჩადენილი საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის სერიოზული დარღვევისათვის პასუხისმგებელ პირთა სასამართლო დევნისათვის შექმნილ საერთაშორისო ტრიბუნალებთან საქართველოს აქტიური თანამშრომლობის უზრუნველყოფის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 7 იანვარი. - N4 (2377). - 1 გვ.[MFN: 24889]
რუსეთს უჭირს ჩეჩნეთი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 7 იანვარი. - N4 (2377). - 1 გვ.[MFN: 24890]
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის პოლიტიკური მოღვაწეები, თავისუფალი ეკონომიკური ზონა, ჯარის გაყვანა.
გამოიყო დამატებითი ასიგნებები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 7 იანვარი. - N4 (2377). - 2 გვ.[MFN: 24891]
საკვანძო სიტყვები:  კულტურის სამინისტრო, 50000 ლარი, სახელმწიმფო ბიუჯეტი, ჟურნალი "ხელოვნება".
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2485 | 2486 | 2487 | 2488 | 2489 | 2490 | 2491 | 2492 | 2493 | 2494 | 2495 |  შემდეგი »  ბოლო »»