ბრალი ედებათ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 13 თებერვალი. - N35 (2408). - 8 გვ.[MFN: 25870]
თემატიკა:  12.3.2.11.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიცია, კონტრაბანდისტები, ეკოლოგიის სამსახური, ტყე.
1. ედუარდ შევარდნაძე: "ჩვენს სახელმწიფოთა შორის პარტნიორობა ნამდვილად ურთიერთსასარგებლო და გარდაუვალი აუცილებლობაა" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 15 თებერვალი. - N37 (2410). - 1,2 გვ.[MFN: 25871]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის ვიზიტის შესახებ უკრაინაში
პერსონალია:  კუჩმა ლეონიდ (უკრაინის პრეზიდენტი).
1. შევარდნაძე, ედუარდ
დეკლარაცია : უკრაინასა და საქართველოს შორის პარტნიორული ურთიერთობების გაღრმავების შესახებ / კუჩმა ლეონიდ : 1997 წლის 14 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 15 თებერვალი. - N37 (2410). - 1,2 გვ.[MFN: 25872]
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : საქართველოს განათლების სამინისტროს სისტემის მუშაკთა საქართველოს ორდენებითა და მედლებით დაჯილდოების შესახებ : 1997 წლის 10 თებერვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 15 თებერვალი. - N37 (2410). - 1 გვ.[MFN: 25873]
1. წერეთელი, ილია
მირქმა (მიგებება) უფლისა ღმრთისა და მაცხოვრისა ჩვენისა იესო ქრისტესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 15 თებერვალი. - N37 (2410). - 1,2 გვ.[MFN: 25874]
თემატიკა:  4.2.
1. ქართული ენის სიწმინდისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 15 თებერვალი. - N37 (2410). - 1 გვ.[MFN: 25875]
ანოტაცია:  14 თებერვალს გაიმართა პარლამენტის სახელმწიფო ენის ქვეკომიტეტის გაფართოებული სხდომა
თემატიკა:  12.3.2.1.
1. შეხვედრები უნდა გაგრძელდეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 15 თებერვალი. - N37 (2410). - 1 გვ.[MFN: 25876]
ანოტაცია:  14 თებერვალს გაიმართა აფხაზეთის საკითხთან დაკავშირებული დროებითი საპარლამენტო კომისიის სხდომა
1. აფხაზეთში კვლავ მძიმე მდგომარეობაა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 15 თებერვალი. - N37 (2410). - 1 გვ.[MFN: 25877]
საკვანძო სიტყვები:  კრიმინალური ბანდები, სეპარატისტული ხელისუფლება, საკონტროლო გამშვები პუნქტი.
1. მხოლოდ ქვეყნის ინტერესებით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 15 თებერვალი. - N37 (2410). - 1 გვ.[MFN: 25878]
ანოტაცია:  14 თებერვალს გაიმართა სახელმწიფო უშიშროების სამინისტროს კოლეგიის გაფართოებული სხდომა
პერსონალია:  კვირაია შოთა (სახელმწიფო უშიშროების მინისტრი).
თემატიკა:  12.3.2.2.
1. ვაშინგტონი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 15 თებერვალი. - N37 (2410). - 1 გვ.[MFN: 25879]
პერსონალია:  კლინტონი ბილ (აშშ პრეზიდენტი); ნეთანიახუ ბენიამინ (ისრაელის პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ისრაელი, სირია, სამშვიდობო მოლაპარაკება, ოფიციალური ვიზიტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2583 | 2584 | 2585 | 2586 | 2587 | 2588 | 2589 | 2590 | 2591 | 2592 | 2593 |  შემდეგი »  ბოლო »»