1. აღაფრთოვანეს რიგელები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 21 თებერვალი. - N42 (2415). - 1 გვ.[MFN: 26057]
პერსონალია:  კახიძე ჯანსუღ; ანანიაშვილი ნინო; ხაინდრავა გიორგი.
თემატიკა:  44; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  ლატვია, გასტროლები.
1. თბილისში ამუშავდება ამერიკული ქარხანა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 21 თებერვალი. - N42 (2415). - 1 გვ.[MFN: 26058]
საკვანძო სიტყვები:  ნავთობიგადამმუშავებელი ქარხანა.
1. მოსკოვი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 21 თებერვალი. - N42 (2415). - 1 გვ.[MFN: 26059]
პერსონალია:  ოლბრაიტი მადლენ (აშშ სახელმწიფო მდივანი); პრიმაკოვი ევგენი (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ჩერნომირდინი ვიქტორ (რუსეთის პრემიერი).
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი, ვიზიტი.
1. მოსკოვი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 21 თებერვალი. - N42 (2415). - 1 გვ.[MFN: 26060]
პერსონალია:  ელცინი ბორის (რუსეთის პრეზიდენტი); დინი ლამბერტო (იტალიის საგარეო საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  სატელეფონო საუბარი.
1. მინსკი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 21 თებერვალი. - N42 (2415). - 1 გვ.[MFN: 26061]
პერსონალია:  ლუკაშენკო ალექსანდრე (ბელორუსიის პრეზიდენტი); იასტრჟემბსკი სერგი (რუსეთის პრეზიდენტის პრესსამსახურის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთ-ბელორუსიის გაერთიანებული სახელმწიფო.
1. მესტია - სრულ საინფორმაციო ვაკუუმში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 21 თებერვალი. - N42 (2415). - 1 გვ.[MFN: 26062]
პერსონალია:  ჯაფარიძე ირაკლი (მესტიის რაიონის გამგებელი).
საკვანძო სიტყვები:  სატელეფონო კავშირი, სატელევიზიო გადაცემები, ზვავები.
ურთიერთობა ყველა სფეროში უნდა განვითარდეს : თბილისს ოფიციალურ ვიზიტად ეწვია სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული კრების დელეგაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 21 თებერვალი. - N42 (2415). - 1,2 გვ.[MFN: 26063]
პერსონალია:  არარკციანი ბაბკენ (სომხეთის ეროვნული კრების თავმჯდომარე); ჟვანია ზურაბ (პარლამენტის თავმჯდომარე); ილია II (სრულიად საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი).
"ამბობთ და აკეთებთ იმას, რასაც ხალხი და დრო ითხოვს" : არჩილ სულაკაურის დაბადების სამოცდაათ წლისთავთან დაკავშირებით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 21 თებერვალი. - N42 (2415). - 1 გვ.[MFN: 26064]
"მსურს დაგარწმუნოთ, რომ არჩეულ გზაზე საქართველოს ექნება ჩემი და საერთაშორისო საფინანსო საზოგადოებრიობის სრული მხარდაჭერა" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 21 თებერვალი. - N42 (2415). - 2 გვ.[MFN: 26065]
პერსონალია:  კამდესიუ მიშელ (საერთაშორისო სავალუტო ფონდის განმკარგულებელი დირექტორი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  12.3.2.1/1; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  პრეზიდენტის ფოსტიდან, წერილი.
1. არჩვაძე, იოსებ
აღმასვლის შანსი ერთი წლის გადასახედიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 21 თებერვალი. - N42 (2415). - 2 გვ.[MFN: 26066]
პერსონალია:  არჩვაძე იოსებ (საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური ინფორმაციის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  სტატისტიკა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2602 | 2603 | 2604 | 2605 | 2606 | 2607 | 2608 | 2609 | 2610 | 2611 | 2612 |  შემდეგი »  ბოლო »»