საჭირო ნაშრომი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 25 თებერვალი. - N45 (2418). - 6 გვ.[MFN: 26146]
ანოტაცია:  გამოიცა წიგნი "სასოფლო სამეურნეო პროდუქტების სასამართლო სავეტერინარო სანიტარული ექსპერტიზა"
1. საქართველოში აღრიცხულია 181253 ინვალიდი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 25 თებერვალი. - N45 (2418). - 6 გვ.[MFN: 26147]
ანოტაცია:  გაიმართა გაეროს განვითარების პროგრამისა და ღვთისშვილთა კავშირის ერთობლივი კონფერეცნია თემაზე "ინვალიდთა მდგომარეობა საქართველოში: ფაქტები, ანალიზი და რეკომენდაციები"
1. საქართველოს ცხოველთა დაცვის საზოგადოება
ჩვენში ცოფთან ბრძოლა არა მარტო არაჰუმანურია, არამედ არაეფექტიანიც // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 25 თებერვალი. - N45 (2418). - 6 გვ.[MFN: 26148]
1. გაგოშიძე, ნუხა
გაჩერებული ქარხანა ამუშავდება, მორყეული ჯანმრთელობა კი ძნელად აღდგება! / ნუხა გაგოშიძე ; [ჩაიწერა] ანზორ ბასილიამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 25 თებერვალი. - N45 (2418). - 7 გვ.[MFN: 26149]
ანოტაცია:  მოსახლეობასთან მასობრივ-გამაჯანსაღებელი მუშაობის ვეტერანის ინტერვიუ
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2610 | 2611 | 2612 | 2613 | 2614 | 2615 | 2616 | 2617 | 2618 | 2619 | 2620 |  შემდეგი »  ბოლო »»