მართლმადიდებლობა - ქართული ეროვნული ცნობიერებისა და სახელმწიფოებრივი ერთიანობის საფუძველი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 27 აპრილი. - N96 (2469). - 4 გვ.[MFN: 27592]
პერსონალია:ილია II (სრულიად საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი).
პოეზია უპირველეს ყოვლისა : ორი საფლავი : ორშაბათიდან : ბედი : დაუწერელი ლექსი : მტრისადმი : მდინარე ვერესადმი : რომანსის მაგიერ : ლომის მუქარა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 27 აპრილი. - N96 (2469). - 6 გვ.[MFN: 27593]
კაპიტულანტური თვალსაზრისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 27 აპრილი. - N96 (2469). - 8 გვ.[MFN: 27596]
ანოტაცია: გამოხმაურება 1996 წლის 17-20 დეკემბრის გაზეთ "მერიდიანში" და 1997 წლის 26 მარტის "საქართველოს რესპუბლიკაში" დაბეჭდილი ზ. გიორგობიანისა და თ. მირიანაშვილის წერილზე
ქალაქს უჭირს. მუშაკი, რომელიც თავს ვერ ართმევს, სამსახურიდან უნდა წავიდეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 27 აპრილი. - N96 (2469). - 9 გვ.[MFN: 27597]
ანოტაცია: გაიმართა თბილისის პროკურატურისა და პოლიციის მთავარი სამმართველოს ერთობლივი გაფართოებული თათბირი
მანუჩარ მაჩაიძე უბურტოდ : სახელდახელო საუბარი ჩვენი სპორტის ერთ-ერთ მესვეურთან / მანუჩარ მაჩაიძე ; [ჩაიწერა]თამაზ ებანოიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 27 აპრილი. - N96 (2469). - 11 გვ.[MFN: 27599]
საქართველო და სომხეთი განსაზღვრავენ თანამშრომლობის პერსპექტივას / ედუარდ ედიბერიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 3 მაისი. - N100 (2473). - 1,3 გვ.[MFN: 27601]