კონკურსი გრძელდება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1992. - 10 დეკემბერი. - N252(531). - 4 გვ.[MFN: 280 ]
საკვანძო სიტყვები: "დილა", "კონკურს - კონცერტი - 92" .
ჩვენო ერთგულო კეთილო და სულგრძელო ქალბატონებო! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1992. - 10 დეკემბერი. - N252(531). - 4 გვ.[MFN: 281 ]
საკვანძო სიტყვები: "საქართველოს ქალი" .
საქართველოს რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტროს პრესცენტრი
ვისთვისაც ძვირფასია სამშობლოს მომავალი : თავდაცვის ფონდს შეეწივნენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1992. - 12 დეკემბერი. - N253(532). - 1 გვ.[MFN: 282 ]
თემატიკა: თავდაცვის ფონდი .
ჩვენ გულგრილი ვერ ვიქნებით იმის მიმართ, რაც რუსეთში ხდება : ედუარდ შევარდნაძის განცხადება რუსეთის მოვლენების გამო // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1992. - 12 დეკემბერი. - N253(532). - 1 გვ.[MFN: 283 ]
საკვანძო სიტყვები: "ნიუ-იორკ ტაიმსი" .
დიალოგი: საქართველო - იტალია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1992. - 12 დეკემბერი. - N253(532). - 1, 2 გვ.[MFN: 284 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ე. ; ანდრეოტი ჯულიო .
თემატიკა: საქართველოს საერთაშორისო ურთიერთობანი .
ცნობები აფხაზეთიდან : წუხელ შევიტყვეთ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1992. - 12 დეკემბერი. - N253(532). - 1 გვ.[MFN: 285 ]
თემატიკა: ეთნოკონფლიქტი აფხაზეთში .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს შეიარაღებული ძალები, პრესცენტრი, გუმისთა, შრომა, ოჩამჩირე, მერკულა, ლაბრა, სოხუმის რკინიგზა, რუსეთი .
მარკოზაშვილი, გულიკო
დაამტკიცეს დებულება : წუხელ შევიტყვეთ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1992. - 12 დეკემბერი. - N253(532). - 1 გვ.[MFN: 286 ]
პერსონალია: არძინბა ვლ. .
საკვანძო სიტყვები: აფხაზი სეპარატისტები, რუსეთის რეაქციული ძალები, საპრეზიდენტო მმართველობა .
განკარგულება : საქართველოს რესპუბლიკის ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს სამეცნიერო - ტექნიკური და სამრეწველო კომისიის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1992. - 12 დეკემბერი. - N253(532). - 1 გვ.[MFN: 287 ]
პერსონალია: ჯაფარიძე ლევან ; იოსელიანი ჯაბა ; ლოლაძე თეიმურაზ ; თოდრია პანტიკო ; გელეიშვილი გაიოზ ; კამკამიძე ანატოლი ; კერვალიშვილი ზ. ; კიტოვანი თ. ; კვესიტაძე გიორგი ; მენაღარიშვილი ირაკლი ; ნათაძე ნოდარ ; პოპიაშვილი კახი ; სალუქვაძე რევაზ ; ხოფერია ავთანდილ .
თემატიკა: ბრძანებები, განკარგულებები, დადგენილებები .
განკარგულება : საქართველოს თავდაცვის ფონდის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1992. - 12 დეკემბერი. - N253(532). - 1 გვ.[MFN: 288 ]
პერსონალია: ამირეჯიბი ჭაბუა .
გოგუაძე, ვ.
დადგენილება : საქართველოს თავდაცვის ფონდის დროებითი საკონტროლო კომისიის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1992. - 12 დეკემბერი. - N253(532). - 1 გვ.[MFN: 289 ]
• საქართველოს პარლამენტი ;
პერსონალია: ადამია რევაზ ; ამირეჯიბი ჭაბუა ; ანდრიაძე ზურაბ ; ასათიანი აკაკი ; ბასილია თეიმურაზ ; გეწაძე გურამ ; გიორგაძე მამუკა ; გოგია ზურაბ ; დვალიშვილი მალხაზ ; იორამაშვილი გივი ; კოღუაშვილი პაატა ; ლეკიშვილი ნიკოლოზ ; მესხი ლევან ; მუჩაიძე გურამ ; ნათაძე ნოდარ ; ჟღენტი მამული ; შაკიაშვილი ლუიზა ; შარტავა ჟიული ; შაშიაშვილი თეიმურაზ .
თემატიკა: ბრძანებები, დადგენილებები, კანონები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | შემდეგი » ბოლო »»