წინ, ნათლისაკენ! : მართლმადიდებლობა და ხუროთმოძღვრება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 20 ივნისი. - N141 (2514). - 6 გვ.[MFN: 28549]
პერსონალია:  ილია II; დავითაია ვ. (არქიტექტორთა კავშირის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  49.
1. ცერცვაძე, ზურაბ
გაიმეორებს "მერანი" "დინამოს" წარმატებას? / გივი გამრეკელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 20 ივნისი. - N141 (2514). - 7 გვ.[MFN: 28550]
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ფეხბურთი.
1. პრეზიდენტის ფოსტიდან : ბორის ელცინის წერილი ედუარდ შევარდნაძეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 28 ივნისი. - N148 (2521). - 1 გვ.[MFN: 28551]
პერსონალია:  ელცინი ბორის (რუსეთის პრეზიდენტი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
1. საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახური - საქინფორმი
ჯილდო ღვაწლისა და თავდადებისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 28 ივნისი. - N148 (2521). - 1 გვ.[MFN: 28552]
ანოტაცია:  27 ივნისს საქართველოს პრეზიდენტმა ჯილდოები გადასცა სამოქალაქო ავიაციის, სამართალდამცავი ორგანოების, მსოფლიო ომის ვეტერანების, მეცნიერებისა და ჯანდაცვის სფეროს წარმომადგენლებს
1. პრეზიდენტის პრესსამსახური - საქინფორმი
ინფორმაცია : დაწყებულია 1998 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის განხილვა : დედოფლისწყაროში ძველი ჭაბურღილების აღდგენას აპირებენ : ბუნებრივი აირის საფასურს არ გადაიხდიან : მეათე ენერგობლოკის რეკონსტრუქციისათვის : გერმანიის საელჩო მუზეუმს ეხმარება : "დუმამ" ხელშეკრულების რატიფიკაციისაგან თავი შეიკავა : რუსეთი ევროსაბჭოში საქართველოს გაწევრიანების წინააღმდეგია : ოზურგეთში ეპიდემიაა მოსალოდნელი : ყველა შეღავათი გაუუქმეს : პროკურორი ნუკრი ასათიანი საავადმყოფოში გარდაიცვალა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 28 ივნისი. - N148 (2521). - 1 გვ.[MFN: 28553]
პერსონალია:  ზუბიტაშვილი დავით (ენერგეტიკის მინისტრი); დევაძე რევაზ ("საქნავთობის" თავმჯდომარე); ნიკანდროსი სტივენ ("ფრონტერას" პრეზიდენტი); სელეზნიოვი გენადი (სათათბიროს თავმჯდომარე); სააკაშვილი მიხეილ (პარლამენტარი); ასათიანი ნუკრი (პროკურორი).
თემატიკა:  6; 22; 21; 8.3.1.1; 8.3.1.2; 12.3.2.11.
საქართველო აღმავლობის გზაზე c : პარლამენტის სპიკერს ზურაბ ჟვანიას დიდი იმედები აქვს / ზურაბ ჟვანია ; [ჩაიწერა] ჯენიფერ დე ლეი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 28 ივნისი. - N148 (2521). - 1,2 გვ.[MFN: 28554]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ზურაბ ჟვანიასთან
ფორუმის მიზანი - ქვეყნების დაახლოება და პარტნიორული ურთიერთობების დამყარება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 28 ივნისი. - N148 (2521). - 1,2 გვ.[MFN: 28555]
ანოტაცია:  26 ივნისს შვიცარიის საკურორტო ქალაქ კრან-მონტანაში გაიმართა კრან-მონტანას ფორუმის მერვე კონგრესის ოფიციალური გახსნა
1. რამიშვილი, ბიჭიკო
ყოველი გადარჩენილი ბავშვი ქვეყნის გადარჩენილი მომავალია / ბიჭიკო რამიშვილი ; [ჩაიწერა] მერაბ ბასილაიამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 28 ივნისი. - N148 (2521). - 2 გვ.[MFN: 28556]
ანოტაცია:  ინტრვიუ თბილისის რეგიონის საზოგადოებრივი წესრიგის განმტკიცების ხელშემწყობი საქველმოქმედო ფონდის თავმჯდომარესთან ბიჭიკო რამიშვილთან
1. ჩხაიძე, ჯუმბერ
რათა კვლავ იგიზგიზოს ქართულმა სულმა... : სამაჩაბლოს ქართველობას დანარჩენი საქართველოს დახმარება და ყურადღება სჭირდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 28 ივნისი. - N148 (2521). - 2 გვ.[MFN: 28557]