გილოცავთ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 6 აპრილი. - N71(615). - 4 გვ.[MFN: 2880]
საკვანძო სიტყვები:  ფეხასი, დღესასწაული.
1. დოლიძე, ჯემალ
საშიში წყალდიდობა მოსალოდნელი არ არის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 6 აპრილი. - N71(615). - 4 გვ.[MFN: 2881]
1. საქართველოს ჟურნალისტთა ფედერაცია
საქართველოს ჟურნალისტთა ფედერაციის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 6 აპრილი. - N71(615). - 4 გვ.[MFN: 2882]
საკვანძო სიტყვები:  დახურვა, ბიუჯეტი, კრიზისი.
ცნობები აფხაზეთიდან : წუხელ შევიტყვეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 8 აპრილი. - N73(617). - 1 გვ.[MFN: 2883]
გეოგ.დასახელება:  (ეშერა) (6 აპრილი).
1. ვითომ ჭირისუფლები არიან : წუხელ შევიტყვეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 8 აპრილი. - N73(617). - 1 გვ.[MFN: 2884]
საკვანძო სიტყვები:  9 აპრილი.
1. კონტაქტი
ოლოლო - ნამდვილი ლაბორატორია კუტიშხაშია! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 8 აპრილი. - N73(617). - 1 გვ.[MFN: 2885]
გეოგ.დასახელება:  (კუტიშხა).
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი, საქართველო, სეისმოლოგიური, ლაბორატორია.
1. ამერიკის შეერთებული შტატები მხარს უჭერს საქართველოს ტერიტორიალურ მთლიანობას : თეთრი სახლის საინფორმაციო სამსახურის უფროსის სტეფანოპულოსის ბრიფინგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 8 აპრილი. - N73(617). - 1 გვ.[MFN: 2886]
პერსონალია:  ელცინი ბ.; კლინტონი ბილ.
საკვანძო სიტყვები:  საჯარისო ნაწილები, სსრკ, კონფლიქტი, სეპარატისტები.
1. საქართველოს ადამიანის უფლებათა დაცვის ასოციაცია მიღებულია საერთაშორისო ორგანიზაციის წევრად : ცნობა ვენიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 8 აპრილი. - N73(617). - 1 გვ.[MFN: 2887]
პერსონალია:  ჩემბერსი რობერტ (ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო ორგანიზაციის გენერალური მდივანი).
1. განცხადება : საქართველოს რესპუბლიკის ერთაშორისი ურთიერთობისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 8 აპრილი. - N73(617). - 1 გვ.[MFN: 2888]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 284 | 285 | 286 | 287 | 288 | 289 | 290 | 291 | 292 | 293 | 294 |  შემდეგი »  ბოლო »»