ყოფილი სტუდენტები ვითავებთ : ნიკო კეცხოველი უნივერსიტეტის ეზოში უნდა განისვენებდეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 2 აგვისტო. - N184 (2557). - 6 გვ.[MFN: 29051]
კეთილი საქმე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 2 აგვისტო. - N184 (2557). - 6 გვ.[MFN: 29052]
ანოტაცია:  გამოიცა მამია დარჩიასა და ვახტანგ ქარუმიძის მონოგრაფია "საზოგადოებრივი აზრის ინსტიტუტი: ისტორია, თანამედროვეობა"
"ილია ჭავჭავაძის მკვლელობა" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 2 აგვისტო. - N184 (2557). - 6 გვ.[MFN: 29053]
ანოტაცია:  გამოიცა ალექსანდრე შუშანაშვილის "ილია ჭავჭავაძის მკვლელობა"
1. თოლორაია, ოთარ
ბავშვებისათვის ყველანი პასუხს ვაგებთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 2 აგვისტო. - N184 (2557). - 8 გვ.[MFN: 29054]
საკვანძო სიტყვები:  არასრულწლოვანები.
1. ბერიკაციშვილი, ენძელა
გამოფენა - მოგონება : რეზო თაბუკაშვილის ხსოვნას მიეძღვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 2 აგვისტო. - N184 (2557). - 8 გვ.[MFN: 29055]
საკვანძო სიტყვები:  ეროვნული ბიბლიოთეკა.
1. ღლონტი, ირინა
პენსიები გაიზარდა : შეკითხვებს უპასუხებს სოციალური დაცვის, შრომისა და დასაქმების სამინისტროს სამმართველოს უფროსი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 2 აგვისტო. - N184 (2557). - 8 გვ.[MFN: 29056]
1. ჰამილტონი, ლი
ამერიკის შეერთებული შტატების კონგრესი, საერთაშორისო ურთიერთობათა კომიტეტი, წარმომადგენელთა პალატა : მის აღმატებულებას საქართველოს პრეზიდენტს ბატონ ედუარდ შევარდნაძეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 3 აგვისტო. - N185 (2558). - 1 გვ.[MFN: 29057]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2901 | 2902 | 2903 | 2904 | 2905 | 2906 | 2907 | 2908 | 2909 | 2910 | 2911 |  შემდეგი »  ბოლო »»