საქართველოს ხელისუფლება შეშფოთებას გამოთქვამს გენერალ ნიკოლაევის განცხადების გამო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 5 სექტემბერი. - N221 (2594). - 1 გვ.[MFN: 29859]
პერსონალია:  შოშიტაიშვილი ბადრი (თბილისის მერი); ლორთქიფანიძე ვაჟა (საქართველოს ელჩი რუსეთში); ანანიაშვილი ნინო (ბალერინა); აბაშიძე ვახტანგ (პრეზიდენტის პრესსამსახურის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  სიტუაცია.
1. საქართველოს პრეზიდენტის პარლამენტთან ურთიერთობისა კანონშემოქმედებითი საქმიანობის სამსახური
სამართლებრივი სახელმწიფოსათვის : პრეზიდენტი : პარლამენტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 5 სექტემბერი. - N221 (2594). - 1 გვ.[MFN: 29860]
საკვანძო სიტყვები:  კანონპროექტები.
"ოპიკი": საქართველოსადმი ნდობა იზრდება : პრეზიდენტის სამუშაო დღე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 5 სექტემბერი. - N221 (2594). - 1 გვ.[MFN: 29861]
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქ. პრეზიდენტი); კრისტალი ჯონ ("ოპიკის" დირექტორი); სტაინი გარი (კომპანია "სტაინ სიიდის" პრეზიდენტი).
თემატიკა:  8.3.1.1; 37.
საკვანძო სიტყვები:  სოიო, წარმოება, აშშ, სოფლის მეურნეობა, პროდუქცია, საქართველო.
"საქართველოში მცხოვრები ბერძნები საქართველო-საბერძნეთის ურთიერთობის განმტკიცების საუკეთესო ხიდია" : პრეზიდენტის სამუშაო დღე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 5 სექტემბერი. - N221 (2594). - 1 გვ.[MFN: 29862]
ანოტაცია:  საქართველო-საბერძნეთის ურთიერთობის შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქ. პრეზიდენტი); ლამბრინიდისი სტავროს (საზღვარგარეთ მცხოვრები ბერძნების გენერალური სამდივნოს გენერალური მდივანი); ათენსი ანდრიუ (მსოფლიო ბერძენთა საბჭოს პრეზიდენტი); კრიეკუკისი ანასტასიოს (საბერძნეთის ელჩი საქართველოში); იორდანოვი კირიაკ (საქართველოში ბერძნულ სათვისტომოთა ფედერაციის თავმჯდომარე).
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : ლ. აბაშიძის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 1997 წლის 3 სექტემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 5 სექტემბერი. - N221 (2594). - 1 გვ.[MFN: 29863]
1. საქართველოს პარლამენტის დადგენილება : საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატების შეტანის შესახებ : 1997 წლის 4 სექტემბერი / ედვარდ სურმანიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 5 სექტემბერი. - N221 (2594). - 1 გვ.[MFN: 29864]
მართლმსაჯულების დროულად აღსრულება მხარეთა ნება-სურვილზე აღარ იქნება დამოკიდებული : პარლამენტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 5 სექტემბერი. - N221 (2594). - 2 გვ.[MFN: 29865]
პერსონალია:  გიგოლაშვილი ვასილ (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე); ლილუაშვილი თენგიზ (პროფესორი).
1. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის მალხაზ კაკაბაძის კომენტარი რუსეთის ფედერალური სასაზღვრო სამსახურის დირექტორის ანდრეი ნიკოლაევის განცხადების გამო : სიტუაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 5 სექტემბერი. - N221 (2594). - 2 გვ.[MFN: 29866]
1. ადეიშვილი, დავით
საქართველო საერთაშორისო სატრანსპორტო ქსელებში / ირაკლი მჭედლიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 5 სექტემბერი. - N221 (2594). - 2 გვ.[MFN: 29867]
საკვანძო სიტყვები:  შიდაკავკასიური კოორდინაცია, მარშრუტები, სატრანსპორტო ინფრასტრუქტქრა, ტრასეკა, ფინანსური დახმარება.
1. ასლამაზიშვილი, ნანა
რატომ ხდება ძირითადი ფონდების გადაფასება? / ნანა ასლამაზიშვილი ; [ჩაიწერა] ელგუჯა ლებანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 5 სექტემბერი. - N221 (2594). - 2 გვ.[MFN: 29868]
პერსონალია:  ასლამაზიშვილი ნანა (საქ. სტატისტიკის სახელმწიფო დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  კომენტარი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2982 | 2983 | 2984 | 2985 | 2986 | 2987 | 2988 | 2989 | 2990 | 2991 | 2992 |  შემდეგი »  ბოლო »»