ანოტაცია:  ინტერვიუ ზუგდიდის მერთან
საქართველოს ეკონომიკა ახალი ასწლეულის კარიბჭესთან : საუკუნეთა მიჯნაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 6 ნოემბერი. - N277 (2650). - 3 გვ.[MFN: 30285]
თემატიკა:  6; 8.3.1.2.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკა.
1. გოგიაშვილი, ომარ
კვლავ არ უნდა დაგვრჩეს უქმ და გამოუყენებელ განძად : ივანე ჯავახიშვილი - ილია ჭავჭავაძის პოლიტოლოგიური მემკვიდრეობის პირველი მკვლევარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 6 ნოემბერი. - N277 (2650). - 3 გვ.[MFN: 30286]
ანოტაცია:  ილია ჭავჭავაძის 160 წლისთავთან დაკავშირებით
თემატიკა:  14.1.
კიდევ ერთი ჰუმანური ნაბიჯი : შევიწყალებთ 2000 მსჯავრდადებულს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 6 ნოემბერი. - N277 (2650). - 3 გვ.[MFN: 30287]
თემატიკა:  8.3.1.1; 8.3.1.1; 12.3.2.11.
საკვანძო სიტყვები:  პენიტენციალური სისტემა.
1. მოცრაძე, თენგიზ
სად არ უნდა იჭრებოდეს პოლიტიკა : პარლამენტარი და სპორტი / თენგიზ მოცრაძე ; [ჩაიწერა] თამაზ ებანოიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 6 ნოემბერი. - N277 (2650). - 4 გვ.[MFN: 30288]
საკვანძო სიტყვები:  ინტერვიუ.
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : მ. ლომთათიძის, თ. მოსიას, ლ. ჭანიშვილის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 1997 წლის 1 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 5 ნოემბერი. - N276 (2649). - 1 გვ.[MFN: 30289]
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : ნ. სულუაშვილის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 1997 წლის 4 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 5 ნოემბერი. - N276 (2649). - 1 გვ.[MFN: 30290]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3024 | 3025 | 3026 | 3027 | 3028 | 3029 | 3030 | 3031 | 3032 | 3033 | 3034 |  შემდეგი »  ბოლო »»