ფეხზე წამოსაყენებლად ხელი გაუწოდეთ წაქცეულს! : საქართველოს მოწყალებისა და ჯანმრთელობის ფონდის მიმართვა საქართველოს რესპუბლიკის მოსახლეობისადმი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 17 აპრილი. - N79(623). - 2 გვ.[MFN: 3051]
საქართველო საკუთარმა მარჯვენამ უნდა იხსნას... : სათქმელი მინისტრსაც აქვს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 17 აპრილი. - N79(623). - 2 გვ.[MFN: 3052]
ბრძანებულება : საქართველოს რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო მოსამსახურეთა საქართველოს რესპუბლიკის სახელმწიფო ჯილდოებით დაჯილდოების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 17 აპრილი. - N79(623). - 3 გვ.[MFN: 3053]
ბრძანებულება : საქართველოს რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო მოსამსახურეთა საქართველოს რესპუბლიკის სახელმწიფო ჯილდოებით დაჯილდოების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 17 აპრილი. - N79(623). - 3 გვ.[MFN: 3054]