მხატვარი დამფასებელს უმრავლებს საქართველოს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 25 დეკემბერი. - N322 (2695). - 8 გვ.[MFN: 30888]
პერსონალია:  ასათიანი ვ. (კულტურის მინისტრი); ადამია რეზო (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  ღვაწლი.
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, უწმინდესისა და უნეტარესის ილია მეორის აღსაყდრების 20 წლისთავთან დაკავშირებით დავით აღმაშენებლის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 1997 წლის 21 დეკემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 23 დეკემბერი. - N320 (2693). - 1 გვ.[MFN: 30889]
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, უწმინდესისა და უნეტარესის ილია მეორის აღსაყდრების 20 წლისთავის აღნიშვნის ღონისძიებათა შესახებ : 1997 წლის 21 დეკემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 23 დეკემბერი. - N320 (2693). - 1 გვ.[MFN: 30890]
სხვადასხვა სარწმუნოების კინემატოგრაფისტები ილია II - მ გააერთიანა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 23 დეკემბერი. - N320 (2693). - 1 გვ.[MFN: 30891]
პერსონალია:  ჟვანია ზ..
საკვანძო სიტყვები:  რელიგია.
1. შენგელაია, ელდარ
საბაბი პოლიტიკური აჟიოტაჟისთვის : განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 23 დეკემბერი. - N320 (2693). - 1 გვ.[MFN: 30892]
პერსონალია:  ჟვანია ზ.; შევარდნაძე ე..
თემატიკა:  12.3.2.1/1; 12.3.2.1.
"ნამდვილად არ არის შემთხვევითი ევროპის, მსოფლიო საზოგადოებრიობის ყურადღების გააქტიურება კონფლიქტების მშვიდობიან მოგვარებასთან დაკავშირებით" / ედუარდ შევარდნაძე ; [ჩაიწერა]ნატო ონიანმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 23 დეკემბერი. - N320 (2693). - 1,2 გვ.[MFN: 30893]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის 22 დეკემბრის რადიოინტერვიუ
ჩამოვა პროცესზე მისის ჰილარი კლინტონი? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 23 დეკემბერი. - N320 (2693). - 1,10 გვ.[MFN: 30894]
პერსონალია:  იოსელიანი ჯაბა.
"ყინულმჭრელები" ერთი მარშრუტის გასაკვალავად დაიძრნენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 23 დეკემბერი. - N320 (2693). - 1,7 გვ.[MFN: 30895]
პერსონალია:  ლეკიშვილი ნიკო; ნოჯიმა კოჯი (კორპორაცია "იტოჩუს" ვიცეპრეზიდენტი).
თემატიკა:  21; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  იაპონია, კავშირები.
თუ გადახდის პრობლემა არ გადაწყდა... გრაფიკიც საგატრელი გაგვიხდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 23 დეკემბერი. - N320 (2693). - 3 გვ.[MFN: 30896]
კოკა-კოლას ვინ ჩაქოლავს?.. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 23 დეკემბერი. - N320 (2693). - 3 გვ.[MFN: 30897]
საკვანძო სიტყვები:  მრეწველობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3085 | 3086 | 3087 | 3088 | 3089 | 3090 | 3091 | 3092 | 3093 | 3094 | 3095 |  შემდეგი »  ბოლო »»