საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, უწმინდესისა და უნეტარესის ილია მეორის აღსაყდრების 20 წლისთავთან დაკავშირებით დავით აღმაშენებლის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 1997 წლის 21 დეკემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 23 დეკემბერი. - N320 (2693). - 1 გვ.[MFN: 30889]
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, უწმინდესისა და უნეტარესის ილია მეორის აღსაყდრების 20 წლისთავის აღნიშვნის ღონისძიებათა შესახებ : 1997 წლის 21 დეკემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 23 დეკემბერი. - N320 (2693). - 1 გვ.[MFN: 30890]
სხვადასხვა სარწმუნოების კინემატოგრაფისტები ილია II - მ გააერთიანა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 23 დეკემბერი. - N320 (2693). - 1 გვ.[MFN: 30891]
"ნამდვილად არ არის შემთხვევითი ევროპის, მსოფლიო საზოგადოებრიობის ყურადღების გააქტიურება კონფლიქტების მშვიდობიან მოგვარებასთან დაკავშირებით" / ედუარდ შევარდნაძე ; [ჩაიწერა]ნატო ონიანმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 23 დეკემბერი. - N320 (2693). - 1,2 გვ.[MFN: 30893]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის 22 დეკემბრის რადიოინტერვიუ
თუ გადახდის პრობლემა არ გადაწყდა... გრაფიკიც საგატრელი გაგვიხდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1997. - 23 დეკემბერი. - N320 (2693). - 3 გვ.[MFN: 30896]