მკვლელი გაიქცა თუ გააქციეს? // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 23 აპრილი. - N83(627). - 4 გვ.[MFN: 3162 ]
პერსონალია: ჯახუა გერონტი (ნატანების მცხოვრები); მიქაბერიძე ალ. (შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელი).
ველოსიპედით მსოფლიოს გარშემო : ქართველი "მაგელანი" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 23 აპრილი. - N83(627). - 4 გვ.[MFN: 3163 ]
პერსონალია: ლეჟავა ჯუმბერ .
ქიქოძე, ალა
ქართველ მედიკოსთა დასახმარებლად // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 23 აპრილი. - N83(627). - 4 გვ.[MFN: 3164 ]
საკვანძო სიტყვები: აპარატურა, აშშ, მედიკოსები .
ცნობები აფხაზეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 22 აპრილი. - N82(626). - 1 გვ.[MFN: 3165 ]
საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთი, დაპირისპირება, ხაზი, სიმშვიდე .
ცნობები აფხაზეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 22 აპრილი. - N82(626). - 1 გვ.[MFN: 3166 ]
საკვანძო სიტყვები: ელექტროგადამცემი, ხაზი, ენგურჰესი .
ცნობები აფხაზეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 22 აპრილი. - N82(626). - 1 გვ.[MFN: 3167 ]
პერსონალია: კეკელია შალვა (პარლამენტის წევრი); ალანია ფრიდონ (მძღოლი).
საკვანძო სიტყვები: პისტოლეტი, ცეცხლი, გამოძიება .
მივიღებთ თუ არა ელექტროენერგიას // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 22 აპრილი. - N82(626). - 1 გვ.[MFN: 3168 ]
პერსონალია: ჭედია იური (საქართველოს ენერგეტიკის დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: 22 .
საკვანძო სიტყვები: ვალი, "თურქმენგაზი" .
ედუარდ შევარდნაძე თურქეთში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 22 აპრილი. - N82(626). - 1 გვ.[MFN: 3169 ]
პერსონალია: ოზალი თურგუთ (თურქეთის პრეზიდენტი); აბაშიძე ასლან (აჭარის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე); ჩიკვაიძე ალექსანდრე (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); ელჩიბეი აბულფაზ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი); ტერ-პეტროსიანი ლეონ (სომხეთის პრეზიდენტი); კრავჩუკი ლეონიდ (უკრაინის პრეზიდენტი); ხიჟა გიორგი (რუსეთის ვიცე-პრემიერი); ჩეთი ჰიქმეთ (თურქეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: ანკარა, სამგლოვიარო, ცერემონიალი, საქართველოს საერთაშორისო ურთიერთობები .
საქართველოს მინისტრთა კაბინეტის პრესსამსახური
თენგიზ სიგუამ მიიღო საერთაშორისო სემინარის მონაწილეები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 22 აპრილი. - N82(626). - 1 გვ.[MFN: 3170 ]
პერსონალია: პიტერ ბოუ ჰანს (გაეროს ევროპისა და ჩრდილოეთ ამერიკის საკითხთა ბიუროს თავმჯდომარის მოადგილე); სიმენსი მარია (გაეროს ლტოლვილთა კომისიის ესპანეთის ბიუროს ხელმძღვანელი); პერუში რიჩარდ (მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის იურისტი); პრინჩიპე ლეოპოლდო ; მეიერი მიშელ (საქართველოში წითელი ჯვრის მისიის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს საერთაშორისო ურთიერთობები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 312 | 313 | 314 | 315 | 316 | 317 | 318 | 319 | 320 | 321 | 322 | შემდეგი » ბოლო »»