ჟამი განკურნებისა და განწმენდისა : 2 მარტი - დიდი მარხვის დასაწყისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 5 მარტი. - N52 (2752). - 6 გვ.[MFN: 32183]
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : ქუთაისის სიმღერისა და ცეკვის სახელმწიფო ანსამბლ "კუთაისის" შემოქმედებითი კოლექტივის საქართველოს ორდენებითა და მედლებითა დაჯილდოების შესახებ : 1998 წლის 5 მაისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 7 მაისი. - N108 (2808). - 1 გვ.[MFN: 32186]
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : მ. თაბუკაშვილის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 1998 წლის 4 მაისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 7 მაისი. - N108 (2808). - 1 გვ.[MFN: 32187]
შედეგის პრიორიტეტი: პრეზიდენტი მხარს უჭერს სოციალურად დაუცველ მოქალაქეებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 7 მაისი. - N108 (2808). - 1,2 გვ.[MFN: 32188]
საქართველო-აზერბაიჯანი: მეგობრობისა და ძმობის უნიკალური მაგალითი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 7 მაისი. - N108 (2808). - 1,2 გვ.[MFN: 32189]