გავხადოთ გლეხობა გადახდისუნარიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 5 მარტი. - N52 (2752). - 4 გვ.[MFN: 32181]
თემატიკა:  37; 6; 8.3.1.2.
საკვანძო სიტყვები:  აგროკრედიტი, კომერციული ბანკები, ფერმერი, ენერგორესურსები.
1. ჟუხრაი, ვლადიმირ
სტალინი : სიმართლე და სიცრუე / ჯუმბერ თითმერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 5 მარტი. - N52 (2752). - 6 გვ.[MFN: 32182]
1. რუხაძე, გრიგოლ
ჟამი განკურნებისა და განწმენდისა : 2 მარტი - დიდი მარხვის დასაწყისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 5 მარტი. - N52 (2752). - 6 გვ.[MFN: 32183]
1. ჯანელიძე, თამაზ
ისევ სამეცნიერო კადრების მომზადების შესახებ : პოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 5 მარტი. - N52 (2752). - 6 გვ.[MFN: 32184]
საკვანძო სიტყვები:  სამეცნიერო ხარისხი, სწავლული ექსპერტი, ავტორეფერატი, სადოქტორო საბჭო, საკანდიდატო დისერტაცია.
ოქროს ჯვარს ყასიდად არ ატარებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 5 მარტი. - N52 (2752). - 8 გვ.[MFN: 32185]
ანოტაცია:  ყოფილ მხედრიონელთა სასამართლო პროცესის შესახებ
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : ქუთაისის სიმღერისა და ცეკვის სახელმწიფო ანსამბლ "კუთაისის" შემოქმედებითი კოლექტივის საქართველოს ორდენებითა და მედლებითა დაჯილდოების შესახებ : 1998 წლის 5 მაისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 7 მაისი. - N108 (2808). - 1 გვ.[MFN: 32186]
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : მ. თაბუკაშვილის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 1998 წლის 4 მაისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 7 მაისი. - N108 (2808). - 1 გვ.[MFN: 32187]
შედეგის პრიორიტეტი: პრეზიდენტი მხარს უჭერს სოციალურად დაუცველ მოქალაქეებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 7 მაისი. - N108 (2808). - 1,2 გვ.[MFN: 32188]
პერსონალია:  ჭკუასელი მ.; შევარდნაძე ე..
თემატიკა:  12.3.2.1/1; 6; 8.3.1.2.
საკვანძო სიტყვები:  ბიუჯეტი, პენსიები, ხელფასები.
საქართველო-აზერბაიჯანი: მეგობრობისა და ძმობის უნიკალური მაგალითი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 7 მაისი. - N108 (2808). - 1,2 გვ.[MFN: 32189]
ანოტაცია:  აზერბაიჯანის სახელმწიფო დამოუკიდებლობის აღდგენის 80 წლისთავი
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ჟვანია ზ.; ალესკეროვი მურთუზ (აზერბაიჯანის მილი-მეჯლისის თავმჯდომარე).
თანამშრომლობის მოდელი ძალზე პერსპექტიულია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 7 მაისი. - N108 (2808). - 1 გვ.[MFN: 32190]
პერსონალია:  ჟვანია ზ.; ადეიშვილი მერაბ (ტრანსპორტის მინისტრი); კორბოი დენის (ევროკავშირის მისიის ელჩი).
საკვანძო სიტყვები:  ტრასეკა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3214 | 3215 | 3216 | 3217 | 3218 | 3219 | 3220 | 3221 | 3222 | 3223 | 3224 |  შემდეგი »  ბოლო »»