1. საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახური - საქინფორმი
ედუარდ შევარდნაძე: "ჩვენ ბევრი ღირსეული თანამემამულის ნეშტი დავაბრუნეთ სამშობლოში და რატომ არ უნდა გაკეთდეს იგივე პრეზიდენტების მიმართ?" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 16 აპრილი. - N90 (2790). - 1 გვ.[MFN: 33226]
პერსონალია:  აბაშიძე ა.; გამსახურდია ზ.; ჟორდანია ნოე.
არც ერთი ხელმძღვანელი არ დარჩება თავის პოსტზე, თუ მისი უწყება არ შეასრულებს მოსახლეობის წინაშე ნაკისრ ვალდებულებებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 16 აპრილი. - N90 (2790). - 1,2 გვ.[MFN: 33227]
ანოტაცია:  15 აპრილს გაიმართა მთავრობის მორიგი სხდომა
გულწრფელი სურვილებით საბერძნეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 16 აპრილი. - N90 (2790). - 1 გვ.[MFN: 33228]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; სიმიტისი კონსტანტინოს (საბერძნეთის პრემიერ-მინისტრი).
ქართული ნავთობი მაღალი ხარისხისაა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 16 აპრილი. - N90 (2790). - 1 გვ.[MFN: 33229]
პერსონალია:  ჟვანია ზ.; ბერლსი რობერტ (ამერიკული კომპანია "ფრონტერე რესურსის" ვიცე-პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ენერგეტიკა.
პრეზიდენტი : "საქართველოში უველაფერი კეთდება იმისათვის, რომ აშენდეს ჭეშმარიტად დემოკრატიული სახელმწიფო" : თანამშრომლობის საფუძველი - ნდობა და თანასწორობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 16 აპრილი. - N90 (2790). - 1,2 გვ.[MFN: 33230]
პერსონალია:  ნემეტი ზლოტ (ევროპის საბჭოს მომხსენებელი); ჰაკი ისმაილ (თურქეთის გენერალური შტაბის უფროსი).
1. პარლამენტის პრესსამსახური - საქინფორმი
ევროსაბჭოს ექსპერტები ეცნობიან საქართველოს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 16 აპრილი. - N90 (2790). - 1,2 გვ.[MFN: 33231]
პერსონალია:  დევისი ტერი (ევროპის საბჭოს პოლიტიკური კომიტეტის ხელმძღვანელი).
1. ლაზარაშვილი, გიორგი
კონფლიქტის მოწესრიგებას მეტი დინამიზმი სჭირდება / გ. ლაზარაშვილი ; [ჩაიწერა] ლია ჭიღლაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 16 აპრილი. - N90 (2790). - 2 გვ.[MFN: 33232]
ქართული სამხედრო ენა აღორძინდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 16 აპრილი. - N90 (2790). - 3 გვ.[MFN: 33233]
სახელმწიფოს ჰუმანური პოზიციით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 16 აპრილი. - N90 (2790). - 3 გვ.[MFN: 33234]