ედუარდ შევარდნაძე: "ჩვენ ბევრი ღირსეული თანამემამულის ნეშტი დავაბრუნეთ სამშობლოში და რატომ არ უნდა გაკეთდეს იგივე პრეზიდენტების მიმართ?" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 16 აპრილი. - N90 (2790). - 1 გვ.[MFN: 33226]
არც ერთი ხელმძღვანელი არ დარჩება თავის პოსტზე, თუ მისი უწყება არ შეასრულებს მოსახლეობის წინაშე ნაკისრ ვალდებულებებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 16 აპრილი. - N90 (2790). - 1,2 გვ.[MFN: 33227]
ანოტაცია: 15 აპრილს გაიმართა მთავრობის მორიგი სხდომა
პრეზიდენტი : "საქართველოში უველაფერი კეთდება იმისათვის, რომ აშენდეს ჭეშმარიტად დემოკრატიული სახელმწიფო" : თანამშრომლობის საფუძველი - ნდობა და თანასწორობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 16 აპრილი. - N90 (2790). - 1,2 გვ.[MFN: 33230]
პერსონალია:ნემეტი ზლოტ (ევროპის საბჭოს მომხსენებელი); ჰაკი ისმაილ (თურქეთის გენერალური შტაბის უფროსი).
კონფლიქტის მოწესრიგებას მეტი დინამიზმი სჭირდება / გ. ლაზარაშვილი ; [ჩაიწერა] ლია ჭიღლაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 16 აპრილი. - N90 (2790). - 2 გვ.[MFN: 33232]