დღე მოსალოდნელი კრახის, დღე გადარჩენის იმედის : 1998 წლის 19 ოქტომბერი ისტორიაში შევა, როგორც ტრაგიკული დღე, როდესაც შეიძლებოდა მთელი საქართველო აფეთქებულიყო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 20 ოქტომბერი. - N271 (2971). - 1,2,3 გვ.[MFN: 34907]
ღმერთი მშვიდობისა და სიყვარულისა იყოს ჩვენს შორის : სრულიად საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქის ილია II მიმართვა საქართველოს მოსახლეობისადმი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 20 ოქტომბერი. - N271 (2971). - 1 გვ.[MFN: 34909]
ჩვენ საქართველო დიდ სისხლისღვრას გადავარჩინეთ : ინტერვიუ იმერეთის მხარეში საქართველოს პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულთან თემურ შაშიაშვილთან / თ. შაშიაშვილი ; [ჩაიწერა] ინგა დადიანმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 20 ოქტომბერი. - N271 (2971). - 3 გვ.[MFN: 34910]
1992 წლის თებერვალი, მარტი, აპრილი, აჰა, მაისიც!.. : ყოფილი დრამატურგის, ამჟამად ძალად გაპოლიტიკოსებულის ქრონიკალური ჩანაწერები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 20 ოქტომბერი. - N271 (2971). - 4 გვ.[MFN: 34911]
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორ-მასწავლებელთა ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 1998 წლის 25 სექტემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 30 სექტემბერი. - N252 (2952). - 1 გვ.[MFN: 34912]
"პოლიტიკური ძალა, რომელიც კონსტიტუციას არღვევს, საქართველოში ვერ იარსებებს" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 30 სექტემბერი. - N252 (2952). - 1 გვ.[MFN: 34914]