საქართველოს პარლამენტი, 19 ოქტომბერი, ნაშუადღევს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 20 ოქტომბერი. - N271 (2971). - 1,2 გვ.[MFN: 34905]
პერსონალია:  ელიავა აკაკი; ადამია რეზო (პარლამენტარი); ამაღლობელი ნოდარ (პარლამენტარი); ონოფრიშვილი დ. (პარლამენტარი).
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო გადატრიალების მცდელობა.
1. საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახურის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 20 ოქტომბერი. - N271 (2971). - 1,2 გვ.[MFN: 34906]
პერსონალია:  ელიავა ა..
1. დღე მოსალოდნელი კრახის, დღე გადარჩენის იმედის : 1998 წლის 19 ოქტომბერი ისტორიაში შევა, როგორც ტრაგიკული დღე, როდესაც შეიძლებოდა მთელი საქართველო აფეთქებულიყო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 20 ოქტომბერი. - N271 (2971). - 1,2,3 გვ.[MFN: 34907]
საქართველო - აზერბაიჯანის თანამშრომლობა მისაბაძია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 20 ოქტომბერი. - N271 (2971). - 1,4 გვ.[MFN: 34908]
პერსონალია:  ალიევი ჰეიდარ (აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტი); ჟვანია ზ..
საკვანძო სიტყვები:  პრეზიდენტის ინაუგურაცია, აზერბაიჯანი.
1. ილია II
ღმერთი მშვიდობისა და სიყვარულისა იყოს ჩვენს შორის : სრულიად საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქის ილია II მიმართვა საქართველოს მოსახლეობისადმი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 20 ოქტომბერი. - N271 (2971). - 1 გვ.[MFN: 34909]
თემატიკა:  8.3.1.2; 4.2.
1. შაშიაშვილი, თემურ
ჩვენ საქართველო დიდ სისხლისღვრას გადავარჩინეთ : ინტერვიუ იმერეთის მხარეში საქართველოს პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულთან თემურ შაშიაშვილთან / თ. შაშიაშვილი ; [ჩაიწერა] ინგა დადიანმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 20 ოქტომბერი. - N271 (2971). - 3 გვ.[MFN: 34910]
1. ბუაჩიძე, კიტა
1992 წლის თებერვალი, მარტი, აპრილი, აჰა, მაისიც!.. : ყოფილი დრამატურგის, ამჟამად ძალად გაპოლიტიკოსებულის ქრონიკალური ჩანაწერები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 20 ოქტომბერი. - N271 (2971). - 4 გვ.[MFN: 34911]
საკვანძო სიტყვები:  პუბლიცისტიკა.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორ-მასწავლებელთა ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 1998 წლის 25 სექტემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 30 სექტემბერი. - N252 (2952). - 1 გვ.[MFN: 34912]
ხავიერ სოლანა - თბილისში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 30 სექტემბერი. - N252 (2952). - 1 გვ.[MFN: 34913]
პერსონალია:  სოლანა ხავიერ (ნატოს გენერალური მდივანი); ლორთქიფანიძე ვ..
საკვანძო სიტყვები:  ვიზიტი.
1. საქართველოს პარლამენტის პრესსამსახური - საქინფორმი
"პოლიტიკური ძალა, რომელიც კონსტიტუციას არღვევს, საქართველოში ვერ იარსებებს" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1998. - 30 სექტემბერი. - N252 (2952). - 1 გვ.[MFN: 34914]
თემატიკა:  12.3.2.1/1; 8.3.1.2; 9.
საკვანძო სიტყვები:  კომუნისტური პარტია, ბრიფინგი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3487 | 3488 | 3489 | 3490 | 3491 | 3492 | 3493 | 3494 | 3495 | 3496 | 3497 |  შემდეგი »  ბოლო »»