რევაზ ჯაფარიძე - 70 / ლებანიძე მურმან ; ლორთქიფანიძე მარიამ, ჭელიძე ოთარ, აბაშიძე გრიგოლ, ჭიჭინაძე დოდო, ავალიანი ლადო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 22 მაისი. - N105-106(650). - 7 გვ.[MFN: 3734]
საკვანძო სიტყვები:  იუბილე, ლიტერატურა.
1. ჯაჭვაძე, იზა
საუბარი ლტოლვილთა პრობლემებზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 22 მაისი. - N105-106(650). - 8 გვ.[MFN: 3735]
პერსონალია:  ვაშაკიძე ვალერი (ლტოლვილთა და განსახლების კომიტეტის თავმჯდომარე); სიხარულიძე აკაკი (ჟურნალისტთა ფედერაციის თავმჯდომარე).
1. კლდიაშვილი, გურამ
ლექსი ყოფილ ტაქსის მძღოლებს : სალაღობო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 22 მაისი. - N105-106(650). - 8 გვ.[MFN: 3736]
საბურთალოელ წვევამდელთა სპარტაკიადაზე : ეროვნულ ჯარს - ჯანსაღი თაობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 22 მაისი. - N105-106(650). - 8 გვ.[MFN: 3737]
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, საქართველოს, შეიარაღებული, ძალები.
1. ინწკირველი, შოთა
ნატიფი შამათი : ქართული "ორნამენტი" / კალანდაძე ველიმირ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 22 მაისი. - N105-106(650). - 8 გვ.[MFN: 3738]
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ჭადრაკი.
ბიზნესის ლოგიკა მაცდურია : ისეთ ხუმრობას რა ვუთხარი... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 22 მაისი. - N105-106(650). - 8 გვ.[MFN: 3739]
საკვანძო სიტყვები:  იუმორი, ლიტერატურა.
ცნობები აფხაზეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 1 გვ.[MFN: 3740]
პერსონალია:  ყარყარაშვილი გია (თავდაცვის მინისტრი); ბრუნერი ედუარდ (გაეროს წარმომადგენელი).
გეოგ.დასახელება:  სოხუმი (ცუგუროვკა); ოჩამჩირე (კინდღა).
საკვანძო სიტყვები:  შეთანხმება, ცეცხლის, შეწყვეტის, შესახებ.
1. წუხელ შევიტყვეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 1 გვ.[MFN: 3741]
გეოგ.დასახელება:  გუდაუთა.
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტი.
1. წუხელ შევიტყვეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 1 გვ.[MFN: 3742]
საკვანძო სიტყვები:  საზღვარი, თურქეთი.
1. წუხელ შევიტყვეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 1 გვ.[MFN: 3743]
პერსონალია:  ივანოვი ბორის (ისნის შინაგან საქმეთა განყოფილების უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  ავტომატები, დაცხრილეს, ავტომანქანა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 370 | 371 | 372 | 373 | 374 | 375 | 376 | 377 | 378 | 379 | 380 |  შემდეგი »  ბოლო »»