რევაზ ჯაფარიძე - 70 / ლებანიძე მურმან ; ლორთქიფანიძე მარიამ, ჭელიძე ოთარ, აბაშიძე გრიგოლ, ჭიჭინაძე დოდო, ავალიანი ლადო // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 22 მაისი. - N105-106(650). - 7 გვ.[MFN: 3734 ]
საკვანძო სიტყვები: იუბილე, ლიტერატურა .
საუბარი ლტოლვილთა პრობლემებზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 22 მაისი. - N105-106(650). - 8 გვ.[MFN: 3735 ]
პერსონალია: ვაშაკიძე ვალერი (ლტოლვილთა და განსახლების კომიტეტის თავმჯდომარე); სიხარულიძე აკაკი (ჟურნალისტთა ფედერაციის თავმჯდომარე).
კლდიაშვილი, გურამ
ლექსი ყოფილ ტაქსის მძღოლებს : სალაღობო // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 22 მაისი. - N105-106(650). - 8 გვ.[MFN: 3736 ]
საბურთალოელ წვევამდელთა სპარტაკიადაზე : ეროვნულ ჯარს - ჯანსაღი თაობა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 22 მაისი. - N105-106(650). - 8 გვ.[MFN: 3737 ]
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, საქართველოს, შეიარაღებული, ძალები .
ინწკირველი, შოთა
ნატიფი შამათი : ქართული "ორნამენტი" / კალანდაძე ველიმირ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 22 მაისი. - N105-106(650). - 8 გვ.[MFN: 3738 ]
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, ჭადრაკი .
ბიზნესის ლოგიკა მაცდურია : ისეთ ხუმრობას რა ვუთხარი... // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 22 მაისი. - N105-106(650). - 8 გვ.[MFN: 3739 ]
საკვანძო სიტყვები: იუმორი, ლიტერატურა .
ცნობები აფხაზეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 1 გვ.[MFN: 3740 ]
პერსონალია: ყარყარაშვილი გია (თავდაცვის მინისტრი); ბრუნერი ედუარდ (გაეროს წარმომადგენელი).
გეოგ.დასახელება: სოხუმი (ცუგუროვკა ); ოჩამჩირე (კინდღა ).
საკვანძო სიტყვები: შეთანხმება, ცეცხლის, შეწყვეტის, შესახებ .
წუხელ შევიტყვეთ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 1 გვ.[MFN: 3741 ]
საკვანძო სიტყვები: კონფლიქტი .
წუხელ შევიტყვეთ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 1 გვ.[MFN: 3742 ]
საკვანძო სიტყვები: საზღვარი, თურქეთი .
წუხელ შევიტყვეთ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 1 გვ.[MFN: 3743 ]
პერსონალია: ივანოვი ბორის (ისნის შინაგან საქმეთა განყოფილების უფროსი).
საკვანძო სიტყვები: ავტომატები, დაცხრილეს, ავტომანქანა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 370 | 371 | 372 | 373 | 374 | 375 | 376 | 377 | 378 | 379 | 380 | შემდეგი » ბოლო »»