ბილიკი უკვე გაკვალულია : საქართველოს რეგიონები და მსოფლიო თანამეგობრობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 4 აგვისტო. - N207 (3248). - 6 გვ.[MFN: 37397]
ანოტაცია:  ამ დღეებში შეიკრიბა საქართველოს რეგიონების საგარეო ურთიერთობათა საკონსულტაციო საბჭოს პირველი სხდომა
პერსონალია:  დოღონაძე რევაზ (საქართველოს რეგიონების საგარეო ურთიერთობათა საკონსულტაციო საბჭოს მდივანი); მენაღარიშვილი ირაკლი (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); დოღონაძე შოთა (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე, საკონსულტაციო საბჭოს თავმჯდომარე).
1. იოსელიანი, ნანა
ნანა იოსელიანი: "დღეს ჭადრაკს მხოლოდ დაფნის გვირგვინისათვის არავინ თამაშობს"... / ნანა იოსელიანი ; [ჩაიწერა]ვაჟა დანელიამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 4 აგვისტო. - N207 (3248). - 7 გვ.[MFN: 37398]
პერსონალია:  იოსელიანი ნანა (მოჭადრაკე); ილუმჟინოვი (ფიდეს პრეზიდენტი); გალიამოვა (მოჭადრაკე); სიუ-ჟუნი (მოჭადრაკე); აზმაიფარაშვილი ზურაბ (მოჭადრაკე); ჩიბურდანიძე მაია (მოჭადრაკე).
თემატიკა:  8.3.1.2; 8.3.1.1; 42.
საკვანძო სიტყვები:  მსოფლიო ჩემპიონატი, ჭადრაკის ფედერაცია, რუმინეთი, მსოფლიო ჩემპიონატი.
1. უკეთესი მომავლისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 4 აგვისტო. - N207 (3248). - 8 გვ.[MFN: 37399]
ანოტაცია:  შეიქმნა "საქართველოს თეატრებისა და კინოს მხცოვან მსახიობთა დახმარებისა და მზრუნველობის საქველმოქმედო ასოციაცია"
პერსონალია:  ჭიჭინაძე დოდო (მსახიობი, საქართველოს თეატრებისა და კინოს მხცოვან მსახიობთა დახმარებისა და მზრუნველობის საქველმოქმედო ასოციაციის პრეზიდენტი); ორაგველიძე თენგიზ (ასოციაციის აღმასრულებელი პრეზიდენტი); ამირეჯიბი ნათია (ასოციაციის ვიცე-პრეზიდენტი); ბიბილეიშვილი მედეა (ასოციაციის ვიცე-პრეზიდენტი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 49; 3.2.3.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : პ. ბერაიას ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახეხ : 1999 წლის 2 აგვისტო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 5 აგვისტო. - N208 (3249). - 1 გვ.[MFN: 37400]
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს პროკურატურის სისტემის მუშაკთა ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახეხ : 1999 წლის 31 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 5 აგვისტო. - N208 (3249). - 1 გვ.[MFN: 37401]
უმთავრესი პრიორიტეტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 5 აგვისტო. - N208 (3249). - 1 გვ.[MFN: 37402]
ანოტაცია:  პარლამენტის თავმჯდომარემ ზურაბ ჟვანიამ საქართველოში საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მისიის ხელმძღვანელი კრისტოფერ ლეინი მიიღო
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); ლეინი კრისტოფერ (საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მისიის ხელმძღვანელი).
არჩევნები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 5 აგვისტო. - N208 (3249). - 1 გვ.[MFN: 37403]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის ედუარ შევარდნაძის 1999 წლის 4 აგვისტოს განკარგულებით საქართველოს პარლამენტის არჩევნები 31 ოქტომბერს დაინიშნა
თუშეთი დღეს უკვე ხვალინდელი დღით ცხოვრობს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 5 აგვისტო. - N208 (3249). - 1,2 გვ.[MFN: 37404]
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  რეპორტაჟი თუშეთიდან.
1. ჯაფარიძე, ოთარ
დათვის ბღუილი რისთვისაო... : ანუ სჭირდება კი საქართველოს პარლამენტს ამდენი დეპუტატი?! / ოთარ ჯაფარიძე ; [ჩაიწერა]მორიგე რედაქტორმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 5 აგვისტო. - N208 (3249). - 1,3 გვ.[MFN: 37405]
საკვანძო სიტყვები:  საპარლამენტო არჩევნები, რეფორმები.
დედამიწას პლანეტის მოსახლეობის გამოკვება შეუძლია : მსოფლიო სასურსათო ტევადობა, რეალობა და პროგნოზი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 5 აგვისტო. - N208 (3249). - 1,3 გვ.[MFN: 37406]
თემატიკა:  8.3.1.1; 37; 9.9.9.
საკვანძო სიტყვები:  მოსახლეობის ზრდა, სასურსათო უსაფრთხოება, სასურსათო უზრუნველყოფა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3736 | 3737 | 3738 | 3739 | 3740 | 3741 | 3742 | 3743 | 3744 | 3745 | 3746 |  შემდეგი »  ბოლო »»