გამოფენა - "კონვერსია 93" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 3 გვ.[MFN: 3759 ]
საკვანძო სიტყვები: რუსეთი, ბირმინგემი, უნიკალური, ტექნოლოგიები .
კერძო ბიზნესი ჩინეთში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 3 გვ.[MFN: 3760 ]
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკა, ინდივიდუალური, კერძო, საწარმო .
რატომ უარყვეს "ვარსკვლავეთის ომების" პროგრამა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 3 გვ.[MFN: 3761 ]
საკვანძო სიტყვები: აშშ, რაკეტსაწინააღმდეგო, თავდაცვა .
ვიზიტად ბონში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 3 გვ.[MFN: 3762 ]
პერსონალია: ბაუდიში ანტონინ (ჩეხეთის თავდაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: ბონი, ჩეხეთი, შეთანხმება .
კოლხელი, ნარო
თუ ქაღალდი არ შეაკლდა... : დიდება შენდა, ღმერთო! / კოლხელი ნარო ; [ჩაიწერა] მარდალეიშვილი ვილენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 4 გვ.[MFN: 3763 ]
პერსონალია: სიმონ ჯაფარიძე (მწერალი).
თემატიკა: 47 .
საკვანძო სიტყვები: ლიტერატურა .
ბიწაძე, შადიმან
ესპანეთი სხვა სიყვარულით იზიდავს ქართველ კაცს : თბილისში დაარსდა სერვანტესის საზოგადოება / ბიწაძე შადიმან ; [ჩაიწერა] ქორიძე მაკა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 4 გვ.[MFN: 3764 ]
პერსონალია: ბრეგვაძე ბაჩანა (ფილოლოგიის მეცნიერებათა კანდიდატი).
თემატიკა: 9.9.9 ; 47 .
სანდრო დგებუაძის აღზევება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 4 გვ.[MFN: 3765 ]
საკვანძო სიტყვები: ჭადრაკი, სპორტი .
სპორტი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 25 მაისი. - N107(651). - 4 გვ.[MFN: 3766 ]
საქართველოს რესპუბლიკის მეცნიერებისა და ტექნიკის დარგის სახელმწიფო პრემიების მინიჭების შესახებ / სიგუა თ. // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 26 მაისი. - N107(652). - 1 გვ.[MFN: 3767 ]
პერსონალია: ბარათაშვილი ილია (ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი); გველესიანი გურამ (მეტალურგიის ინსტიტუტის მთავარი მეცნიერ თანამშრომელი); ნადირაძე არჩილ (მეტალურგიის ინსტიტუტის მთავარი მეცნიერ თანამშრომელი); ჩაჩანიძე გულნარა (არაორგანული ქიმიისა და ელექტროქიმიის ინსტიტუტის მთავარი მეცნიერ თანამშრომელი); ცაგარეიშვილი დემნა (მეტალურგიული ინსტიტუტის მთავარი მეცნიერ თანამშრომელი); ხატიაშვილი ნიკოლოზ ; უშვერიძე გიორგი ; კობახიძე ემილ ; გონგლაძე ნინო ; ჩიჩუა ტიტე ; ჯალიაშვილი ვასილ ; კინწურაშვილი სიმონ ; ასათიანი ბეჟან ; დვალი თამაზ ; დოლიძე ვახტანგ ; სიდამონიძე უშანგი ; ცქიტიშვილი გიორგი ; შარაძე გურამ ; კერვალიშვილი ზურაბ ; ბახტაძე ვიტალი ; გოგნაძე ზაურ ; მიქაძე გიორგი ; ფაღავა გაიოზ ; ყარაულაშვილი დემნა ; კოპალეიშვილი ვასილ ; გრივი ვლადიმერ ; იოსელიანი ოთარ ; ლომაშვილი ანზორ ; ქაშაკაშვილი ირაკლი ; ზარაძე დემურ ; დემეტრაძე ბორის ; გოჯიაშვილი უშანგი ; კიზირია კიტა ; პაპისმედოვი აბრამ ; ცისკარიშვილი ელიზბარ ; ძიძიგური არჩილ ; ნიჟარაძე გურამ ; ფავლენიშვილი ირაკლი .
თემატიკა: 12.3.2.2/1 .
ცნობები აფხაზეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 26 მაისი. - N107(652). - 1 გვ.[MFN: 3768 ]
გვერდები: «« პირველი « წინა | 372 | 373 | 374 | 375 | 376 | 377 | 378 | 379 | 380 | 381 | 382 | შემდეგი » ბოლო »»