ნავთობს ამოღებითაც ამოვიღებთ და გამოტანითაც გამოვიტანთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 3 სექტემბერი. - N235 (3276). - 5,6 გვ.[MFN: 38912]
მეწარმე - სახელმწიფოს დასაყრდენი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 3 სექტემბერი. - N235 (3276). - 6 გვ.[MFN: 38913]
ანოტაცია: ქვემო ქართლის რეგიონში მეწარმეობის განვითარების შესახებ
პერსონალია:ასანიშვილი მერაბ (საქართველოს პრეზიდენტის რწმუნებულის მოადგილე ეკონომიკის დარგში); მამალაძე ლევან (საქართველოს პრეზიდენტის რწმუნებული); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
მომსახურება უნდათ, საფასურის გადახდა - არა / ილია კუბეცია ; [ჩაიწერა] მზია გელენავამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 3 სექტემბერი. - N235 (3276). - 7 გვ.[MFN: 38914]
პერსონალია:კუბეცია ილია (შპს "საქართველოს ელექტროკავშირის" გენერალური დირექტორი).
"ახალგაზრდობის მხარდაჭერის გარეშე გაგვიჭირდება ქვეყნის ხვალინდელი დღის მშენებლობა" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 17 დეკემბერი. - N341 (3382). - 1 გვ.[MFN: 38916]
ანოტაცია: "ახალგაზრდობის მხარდაჭერის გარეშე გაგვიჭირდება ქვეყნის ხვალინდელი დღის მშენებლობა" - განაცხადა 16 დეკემბერს საქართველოს პრეზიდენტმა ედუარდ შევარდნაძემ ახალგაზრდული საზოგადოებრივი საბჭოს წარმომადგენლებთან შეხვედრისას
ვაშინგტონი მიესალმება საქართველოს პოზიციას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 17 დეკემბერი. - N341 (3382). - 1 გვ.[MFN: 38917]
ანოტაცია: აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის ოფიციალური წარმომადგენლის მოადგილემ ჯეიმს ფოლიმ გააკეთა განცხადება ჩეჩნეთის კონფლიკტთან დაკავშირებით საქართველოს პოზიციის თაობაზე
პერსონალია:ფოლი ჯეიმს (აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის ოფიციალური წარმომადგენლის მოადგილე).
სტაბილურობა კავკასიაში საერთო ევროპული უსაფრთხოების შემადგენელი ნაწილია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1999. - 17 დეკემბერი. - N341 (3382). - 1,2 გვ.[MFN: 38918]
ანოტაცია: 15 დეკემბერს, საფრანგეთში, ვერსალის სასახლეში გაიმართა სამხრეთ კავკასიის სამი სახელმწიფოს პარლამენტების თავმჯდომარეების და საფრანგეთის სენატის თავმჯდომარის შეხვედრა