ქართული ბალეტი უნდა გადარჩეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 1,3 გვ.[MFN: 39577]
პერსონალია:  ალექსიძე გიორგი (თბილისის ზაქარია ფალიაშვილის სახელობის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო თეატრის მთავარი ბალეტმაისტერი); წიგნაძე ვერა (ბალეტმაისტერი); კიკალეიშვილი ზურაბ (ბალეტმაისტერი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 6; 44.
საკვანძო სიტყვები:  საბალეტო დასი, "სიმფონიური ცეკვები", გასტროლები.
კიდევ 4 დღეს... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 1 გვ.[MFN: 39578]
პერსონალია:  ჯორჯიკია ვათა (კომპანია FES თელასის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის მენეჯერი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 8.3.1.1; 22.
საკვანძო სიტყვები:  კომპანია FES თელასი, სომხეთი, ელ. ენერგია.
იანვრის პენსია თებერვალში იქნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 1 გვ.[MFN: 39579]
პერსონალია:  ხაჩიძე მანონ (საქართველოს ჯანდაცვისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  8.3.1.2; 6; 41; 3.2.3.
საკვანძო სიტყვები:  2000 წლის ბიუჯეტი, პენსიების გაცემა, "სამხედრო" პენსია.
ამერიკაში გამოცდილების გასაზიარებლად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 1 გვ.[MFN: 39580]
პერსონალია:  ჯორბენაძე ავთანდილ (ჯანდაცვის და სოციალური დაცვის სამინისტროს მინისტრი).
თემატიკა:  8.3.1.1; 41; 3.2.3.
საკვანძო სიტყვები:  ვიზიტი აშშ-ში, სოციალური რეფორმები.
ბათუმი საგანგებო რეჟიმით მუშაობს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2007. - 1 თებერვალი. - N19 (5620). - 6 გვ.[MFN: 39581]
UDC:  551.5(479.223)
ანოტაცია:  ბათუმში რთული მეტეოროლოგიური პირობების გამო, საგანგებო რეჟიმში მუშაობის დაწყება
პერსონალია:  ჩიხლაძე ლაშა (ბათუმის მერიის კეთილმოწყობის სამსახურის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  მეტეოროლიგიური პირობები, თოფლის საფარი, მოსახლეობა, სპეციალური ღონისძიებების ჩატარება.
ამერიკაში გამოცდილების გასაზიარებლად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 1 გვ.[MFN: 39582]
პერსონალია:  ჯორბენაძე ავთანდილ (ჯანდაცვისა და სოციალური დაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ვიზიტი ამერიკაში, სოციალური რეფორმები.
რახან კანონით დაშვებულია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 2 გვ.[MFN: 39583]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის მიერ შეწყალებული თენგიზ ასანიძე, რომელიც ამჟამად ბათუმის იზოლატორში იმყოფება, საინიციატივო ჯგუფმა სამშაბათს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში პრეზიდენტობის კანდიდატად წარადგინა
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ასანიძე თენგიზ.
საკვანძო სიტყვები:  პრეზიდენტობის კანდიდატი, საარჩევნო კომისია.
მზად არის თბილისური "სუ-25" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 2 გვ.[MFN: 39584]
პერსონალია:  თორდია ვაჟა (თბილისის საავიაციო საწარმოო გაერთიანების გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 8.3.1.1; 13; 21.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი, "სუ-25".
იდარდოს იმან, ვინც მალავს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 2 გვ.[MFN: 39585]
პერსონალია:  მაჭავარიანი მიხეილ (საგადასახადო შემოსავლების მინისტრი).
თემატიკა:  8.3.1.2; 22; 6.
საკვანძო სიტყვები:  ნავთობპროდუქტები, კონტრაბანდასთან ბრძოლა.
1. პრაი-ნიუსი
რამდენჯერ გაგვაფრთხილეს... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 2 გვ.[MFN: 39586]
პერსონალია:  ახვლედიანი ჯუღული (თბილისის სანიტარული ზედამხედველობის ინსპექციის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  ბოტულიზმი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3954 | 3955 | 3956 | 3957 | 3958 | 3959 | 3960 | 3961 | 3962 | 3963 | 3964 |  შემდეგი »  ბოლო »»