ქართული ბალეტი უნდა გადარჩეს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 1,3 გვ.[MFN: 39577 ]
პერსონალია: ალექსიძე გიორგი (თბილისის ზაქარია ფალიაშვილის სახელობის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო თეატრის მთავარი ბალეტმაისტერი); წიგნაძე ვერა (ბალეტმაისტერი); კიკალეიშვილი ზურაბ (ბალეტმაისტერი).
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 6 ; 44 .
საკვანძო სიტყვები: საბალეტო დასი, "სიმფონიური ცეკვები", გასტროლები .
კიდევ 4 დღეს... // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 1 გვ.[MFN: 39578 ]
პერსონალია: ჯორჯიკია ვათა (კომპანია FES თელასის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის მენეჯერი).
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 8.3.1.1 ; 22 .
საკვანძო სიტყვები: კომპანია FES თელასი, სომხეთი, ელ. ენერგია .
იანვრის პენსია თებერვალში იქნება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 1 გვ.[MFN: 39579 ]
პერსონალია: ხაჩიძე მანონ (საქართველოს ჯანდაცვისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 6 ; 41 ; 3.2.3 .
საკვანძო სიტყვები: 2000 წლის ბიუჯეტი, პენსიების გაცემა, "სამხედრო" პენსია .
ამერიკაში გამოცდილების გასაზიარებლად // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 1 გვ.[MFN: 39580 ]
პერსონალია: ჯორბენაძე ავთანდილ (ჯანდაცვის და სოციალური დაცვის სამინისტროს მინისტრი).
თემატიკა: 8.3.1.1 ; 41 ; 3.2.3 .
საკვანძო სიტყვები: ვიზიტი აშშ-ში, სოციალური რეფორმები .
ბათუმი საგანგებო რეჟიმით მუშაობს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2007. - 1 თებერვალი. - N19 (5620). - 6 გვ.[MFN: 39581 ]
UDC: 551.5(479.223)
ანოტაცია: ბათუმში რთული მეტეოროლოგიური პირობების გამო, საგანგებო რეჟიმში მუშაობის დაწყება
პერსონალია: ჩიხლაძე ლაშა (ბათუმის მერიის კეთილმოწყობის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა: აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა .
საკვანძო სიტყვები: მეტეოროლიგიური პირობები, თოფლის საფარი, მოსახლეობა, სპეციალური ღონისძიებების ჩატარება .
ამერიკაში გამოცდილების გასაზიარებლად // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 1 გვ.[MFN: 39582 ]
პერსონალია: ჯორბენაძე ავთანდილ (ჯანდაცვისა და სოციალური დაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: ვიზიტი ამერიკაში, სოციალური რეფორმები .
რახან კანონით დაშვებულია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 2 გვ.[MFN: 39583 ]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის მიერ შეწყალებული თენგიზ ასანიძე, რომელიც ამჟამად ბათუმის იზოლატორში იმყოფება, საინიციატივო ჯგუფმა სამშაბათს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში პრეზიდენტობის კანდიდატად წარადგინა
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ასანიძე თენგიზ .
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 12.3.2.1/1 .
საკვანძო სიტყვები: პრეზიდენტობის კანდიდატი, საარჩევნო კომისია .
მზად არის თბილისური "სუ-25" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 2 გვ.[MFN: 39584 ]
პერსონალია: თორდია ვაჟა (თბილისის საავიაციო საწარმოო გაერთიანების გენერალური დირექტორი).
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 8.3.1.1 ; 13 ; 21 .
საკვანძო სიტყვები: რუსეთი, "სუ-25" .
იდარდოს იმან, ვინც მალავს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 2 გვ.[MFN: 39585 ]
პერსონალია: მაჭავარიანი მიხეილ (საგადასახადო შემოსავლების მინისტრი).
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 22 ; 6 .
საკვანძო სიტყვები: ნავთობპროდუქტები, კონტრაბანდასთან ბრძოლა .
პრაი-ნიუსი
რამდენჯერ გაგვაფრთხილეს... // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2000. - 9 თებერვალი. - N 36 (3437). - 2 გვ.[MFN: 39586 ]
პერსონალია: ახვლედიანი ჯუღული (თბილისის სანიტარული ზედამხედველობის ინსპექციის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები: ბოტულიზმი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 3954 | 3955 | 3956 | 3957 | 3958 | 3959 | 3960 | 3961 | 3962 | 3963 | 3964 | შემდეგი » ბოლო »»